Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan YGS Değerlendirmesi

Mardin Eğitim Vakfı (Marsev) tarafından tertip edilen Mardin Artuklu Üniversitesi tanıtım programına katılan ve programın sona ermesinden sonra gazetecilerin sonutlarına yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı YGS hakkında değerlendirmede bulundu. “Yükseköğretime Geçiş Sınavı başarı oranı hakkında “En de sonuçları görünce doğrusu sevindim. Çünkü dershanelerin dönüştürülmesi sürecinden sonra bunlarla ilgili sıkıntılar olabileceğine dair spekülasyonlar yapılıyordu. İşte gördük, dershanelerin dönüşüm sürecinden sonra da üniversite giriş sınavlarında çok anlamlı, ha yeterli mi değil ama anlamlı yükselişler gözlüyoruz.”

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının açıklandığı ve 2016 yılında başarı oranının geçen senelere nazaran artış gösterdiği ve 2016-YGS’ye giren kız adayların daha başarılı olduğunun kendisine hatırlatılması üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı “Ben de sonuçları görünce doğrusu sevindim. Öğrencilerimizin değişik alanlardaki başarı ortalamalarının yükselmiş olmasından mutluluk duydum. Hem de özellikle kız öğrencilerin başarı oranlarındaki yükselişten mutluluk duydum. “

Dershanelerin Dönüştürülmesi Sürecinden Sonra Yükselişler Görüyoruz 

Bakan Avcı “Matematikte, Türkçe’de, diğer alanlarda yükselişlerin, bir şehir efsanesini de yalanlayan nitelikte olması, ayrıca benim için önemli. Çünkü dershanelerin dönüştürülmesi sürecinden sonra bunlarla ilgili sıkıntılar olabileceğine dair spekülasyonlar yapılıyordu. İşte gördük, dershanelerin dönüşüm sürecinden sonra da üniversite giriş sınavlarında çok anlamlı, ha yeterli mi değil ama anlamlı yükselişler gözlüyoruz. Bunun artarak devam edeceğini düşünüyorum, umuyorum, gayretlerimiz de o yönde.” dedi.

Üniversitelerdeki disiplin soruşturmaları
“YÖK bir taslak metin hazırlamıştı, disiplin soruşturmalarıyla ilgili yetkiyi üniversitelere devretmişti ama o taslak TBMM’ye bu şekilde gelmedi, değişti. Bununla ilgili neler söylersiniz?” sorusu üzerine Avcı, şöyle konuştu:
“Disiplinle ilgili konularda belli bir kademeye kadar işlenen veya iddia edilen suçlarla ilgili soruşturma yapmak ya da müeyyide uygulamak yetkisi üniversite disiplin kurullarında ama belli bir kademenin üzerindekilerin YÖK tarafından değerlendirilmesinde tabii ki fayda var. Bir anlamda şu var açıkçası, üniversitelerde rektör seçimleri münasebetiyle gruplaşmalar oluyor, kişisel husumetler oluşabiliyor. Dolayısıyla bu tür soruşturmaların veya uygulamaların, üniversite içi gruplaşmaların etkisi olmaması bakımından da daha nesnel bir değerlendirme yapılmasını sağlamak bakımından da daha yukarıdan yani YÖK düzeyinde yapılmasında bence fayda var.”
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde iki senedir sınav yapılamadığı için gençlerin mağdur olduğu ve başka illere gitmek zorunda kaldığı değerlendirmesi üzerine Bakan Avcı, Nusaybin’de de benzer sıkıntılar olduğunu, öğrencilerin mağdur olmaması için ÖSYM’nin farklı sınav merkezlerinde öğrencileri sınava almak üzere tedbir aldığını hatırlattı.
Bakan Avcı, “İnşallah en kısa zamanda Mardin’in çok küçük bir bölümünde var olan huzursuzluklar da güvenlik güçlerimizin fedakar çalışmalarıyla bertaraf edildikten sonra Kızıltepe’de de Nusaybin’de de durum inşallah öğrencilerimizin mağdur olmayacağı bir düzleme taşınacak” değerlendirmesini yaptı.