Eğitim

Okulların başlamasına sayılı gün kala kritik karar!

Okullarda yüz yüze eğitim için ilk ders zili 21 Eylül tarihinde çalacak. Salgın sebebiyle ana okulu ve ilkokul 1’inci sınıflar eğitime ilk hafta 1 gün, ikinci hafta 2 gün şeklinde gidecek. Diğer sınıfların hangi tarihte eğitime başlayacağı ise 3 hafta sonra yapılacak olan değerlendirme sonunda belli olacak. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda aşamalı ve seyreltilmiş eğitim modeli ön plandı. Derslerin ve konuların seyreltilmesi sonucunda ders açıklarının uzaktan eğitim ile tamamlanması planlanıyor.

GÖZLER DEVLET OKULLARINDA

Devlet okullarında okul öncesi öğrencileri haziranda eğitime başlamıştı, ilkokul 1’lerle birlikte onlar da eğitime devam edecek. Özel okullarda da okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflar için uyum programı kapsamında eğitimler başladı. Şimdi gözler devlet okullarında.

Okulların başlamasına sayılı gün kala kritik karar!

1 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM

Veli, öğrenci ve öğretmenler heyecanla yüz yüze eğitimin yapılmasını beklerken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 21 Eylül’de başlayacak eğitime ilişkin detayları içeren yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi. Yazıya göre, 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1. sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde olacak. İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak. Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle çocuğunun uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

Okulların başlamasına sayılı gün kala kritik karar!

İLK HAFTA 1 GÜN, İKİNCİ HAFTA 2 GÜN OKUL

Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıflarda eğitimde ilk hafta, 1 gün, 30’ar dakikalık, 5 etkinlik saati olmak üzere uyum eğitimi verilecek. Okul öncesinde, 28 Eylül-2 Ekim haftası ve devamında haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık, 5 etkinlik saati eğitim yapılacak. İlkokul 1. sınıf öğrencileri ise aynı hafta, 2 gün, her biri 30’ar dakikalık, 5 ders saati yüz yüze eğitim yapacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.

Okulların başlamasına sayılı gün kala kritik karar!

VELİLERLER ÇEVRİMİÇİ TOPLANTILAR YAPILACAK

eliler, çocuklarının okullarındaki temizlik, hijyen durumu, alınan önlemleri merak ediyor. Bakan Selçuk, bu amaçla okul yönetimlerinin, velileri her türlü konuda detaylıca bilgilendirmek için küçük gruplar halinde ya da bireysel olarak görüşmeler yapacağını bunun yanı sıra telefon ve internet gibi çeşitli iletişim kanallarını kullanarak uzaktan çevrimiçi toplantılar da yapılabileceğini açıkladı. Selçuk, okullar açılmadan önce ilkokul 1. sınıf öğretmenlerinin de velilerle çevrimiçi toplantılar gerçekleştireceğini söyledi.

Okulların başlamasına sayılı gün kala kritik karar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir