Gündem

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor! Artık e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak!

Tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiren haber… Artık araç bilgisi, araç muayene randevusu alma, HGS bakiye yükleme gibi bir çok işlem e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak. İşte detaylar… 

Dijital teknolojilerdeki gelişim ile beraber e-Devlet sistemi de geliştirilmeye devam ediliyor. 50 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan e-Devlet sistemi hakkında yeni açıklamlar yapuldu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamalarda, e-Devlet sistemi üzerinden tüzel kişilere ait araç bilgisi, araç muayene randevusu alma, HGS bakiye yükleme gibi birçok yeni eklenti ile yeni hizmetlerin verileceği açıklandı.

Koç tarafından yapılan açıklamada konuya ilişkin olarak, “Yoğun ilgi gören ve açılış tarihi olan 9 Haziran’dan bu yana 37 milyondan fazla kullanılan ilk bütünleşik hizmet ‘Araçlarım’ ile kullanıcılar; araçlarına ait sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi, borç durumu gibi birçok bilgiyi görüntüleyip vergi ve trafik cezası ödeme işlemelerini gerçekleştirebiliyorlar.” İfadeleri kullanıldı. Hizmetin genişletileceğini açıklamalarında vurgulayan Koç, “Söz konusu fazda ise tüzel kişilere ait araç bilgisi, araç muayene randevusu alma, HGS bakiye yükleme gibi yeni birçok eklenti ile hizmetin kapsamının daha da genişletilerek kullanıcılara sunulması planlanıyor.” Dedi.

5 bin 156 hizmet sunuluyor

e-Devlet Kapısı’nda 677 kurumun 5 bin 156 hizmetinin sunulduğunu aktaran Koç, “Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin birçok hizmetine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan, her geçen gün hizmet içeriğini ve kalitesini geliştiren e-Devlet Kapısı, 13 Eylül itibarıyla 50 milyon 20 bin 804 kullanıcıya ulaştı.” diye konuştu.

16 yaş üstünün yüzde 80’i kullanıyor

Koç, Türkiye’de 16 yaş üstü vatandaşların yüzde 80’inin e-Devlet Kapısı’nı aktif şekilde kullandığına ve birçok işlemini kolaylıkla yapabildiğine işaret etti.

Bugüne kadar 111 milyon 892 bin 759 sorgulamayla Sosyal Güvenlik Kurumunun 4A Hizmet Dökümü’nün en çok kullanılan hizmet olduğunu dile getiren Koç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu hizmetinin 111 milyon 148 bin 326 ile ikinci sırada, Sosyal Yardım Bilgileri hizmetinin de 85 milyon 519 bin 479 sorgulamayla üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Aday kayıtları e-Devlet üzerinden gerçekleştirildi

Dönemsel olarak erişime açılan hizmetlerin e-Devlet Kapısı’nda kullanımının gün geçtikçe arttığına dikkati çeken Koç, bu kapsamda 2 milyondan fazla öğrencinin girdiği YKS’de birçok adayın öğrenci kayıtlarını e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirdiğini kaydetti.

Çalışmalar devam ediyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının “Üniversite e-Kayıt Hizmeti”nin en çok kullanılan 20 hizmet arasına girdiğini aktaran Koç, e-Devlet Kapısı’nın sürekli yaşayan ve gelişen bir ekosistem olduğunun altını çizdi.
Koç, Dijital Dönüşüm Ofisi olarak dönüşümün hayatın her alanına nüfuz ettiği bu dönemde çalışmalara hız kesmeden devam edildiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir