Gündem

Kavurucu Sıcaklar Geliyor

Türkiye son yılların en sıcak Şubat’ını geçirdi. Peki 2016 yazında havalar nasıl olacak?

Türkiye, Aralık ve Ocak aylarında tam manasıyla dondu. Doğu illerinde bazı bölgelerde sıcaklık değerleri -25 -30 derecelere kadar düştü. Bu soğuk havalardan İstanbul, Ankara ve İzmir de nasibini aldı. Ancak buna rağmen Şubat ayı mevsim normallerinin üzerinde seyretti meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 2016 yılı Şubat ayının son yıllarda yaşanan en sıcak Şubat ayı olduğu kaydedildi.

Şimdi vatandaşın merak ettiği soru Türkiye 2016 yılı yazını nasıl geçirecek. Mart ayı yine kazma kürek yaktıracak mı? İşte cevabı.

Öncelikle Şubat ayı sonuna kadar hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.Neredeyse bir erken bahar yaşayacağız. Mart ayında ise havalar tahmin edildiği gibi çok sıcak geçmeyecek.  Yapılan açıklamalara göre sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek.

YAZ AYLARINA DİKKAT !

2015 yılı Türkiye ve Dünya genelinde çok sıcak geçmiş onlarca kişi aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybetmiş, uzmanlar gerekmemesi durumunda 11-00- 1600 arasında dışarı çıkılmamasını istemişti. Ramazan ayının da yaz aylarına rastlaması sıcaklık oruç ilişkisini iyice zorlaşmıştı.

Ancak 2016 yazı Türkiye ve Dünya genelinde daha sıcak geçecek. 2015 yazı mumla aranır hale gelecek. Meteoroloji uzmanları tarafından yapılan açıklamaya göre son yılların en sıcak yazı bizi bekliyor. Uzmanlar bu duruma hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor.

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçecek. Yapılan değerlendirmelere göre özellikle Ağustos ayında kavrulacağız.

Küresel ısınma nedeniyle meydana gelen mevsim değişiklikleri nedeniyle her yıl bir öncekinden daha sıcak olacak. Bu nedenle uzmanlar özellikle yaz aylarında bol su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Çok gerekmedikçe güneşin dik olarak geldiği saatlerde sokağa da çıkılmamalı.