Ekonomi

İstanbul, Ankara, İzmir özel araçta maske takmak zorunlu mu? Maske takmama cezası ne kadar?

Çin Wuhan’dan dünyaya yayılan corona virüsü vaka sayısının Türkiye’de artmasını önlemek için çeşiti tedbir kararları alındı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine corona virüsü tedbir konulu genelgeler gönderildi. Gönderilen genelgeler ile maske takmanın tüm yurtta zorunlu olduğu bildirildi. Bu nedenle vatandaşlar özel araçlarda da maske takmanın zorunlu olup olmadığını merak ediyorlar. Peki, özel araçlarda maske takmak zorunlu mu? İstanbul, Ankara, İzmir özel araçta maske takmak zorunlu mu? Maske takmama cezası ne kadar?

Özel araçlarda maske takmak zorunlu mu?

Özel araçlarda aile dışında birilerinin bulunması durumunda maske takmak zorunlu. Ankara, İzmir ve İstanbul’da özel araçlarında seyahat eden vatandaşların aileleri dışında yolculuk ettikleri birileri var ise maske takmak zorundalar. Öte yandan toplu taşımaları kullanacak olan bütün vatandaşların maskelerini takmaları gerekiyor.

İstanbul, Ankara, İzmir özel araçta maske takmak zorunlu mu? Maske takmama cezası ne kadar?

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede yer alan ifadeler:

Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

Restoran, otel, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile Bakanlığımızın ilgili Genelgelerinde belirtilen Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Maske takmamanın cezası ne kadar?

81 ile gönderilen genelgeye göre maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlara 900 TL ceza kesilecek. Ayrıca özel araçta aile dışında kimse varken maske takmamanın cezası da 900 TL olarak açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir