Ekonomi

SGK’lı ve Bağ-Kur’lular SGK’ya başvurarak toplu para ödemesi alabilirler!

Vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konuların başında emeklilik geliyor. Yıllarca çalışan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını internet sayfalarında araştırıyorlar. Ancak bazı vatandaşlar senelerce çalışmalarına rağmen prim ve yaş şartını sağlamadıkları için emekli olamıyorlar. Ancak SGK bu durumdaki vatandaşlar için bazı ayrıcalıklar tanıyor.

SGK’lı ve Bağ-Kur’lular SGK’ya başvurarak toplu para ödemesi alabilirler!

Bu kapsamda emekli olamayan vatandaşlar SGK’tan toplu para iadesi alabiliyorlar. Ancak toplu para iadesi almak için bazı şartları sağlamak gerekiyor SGK toplu para iadesini iki yolla yapıyor. SGK’dan prim ödemeleri yaşlılık şartını taşıyarak veya tavan ücret yoluyla vatandaşlar paralarını iade alabiliyorlar.

Yaş şartını tamamlayanlar para iadesi alabilirler

Kadınlar için 58 ve erkekler için 60 olarak bildirilen yaş şartını tamamlayan vatandaşlar geri ödemelerden faydalanabilirler. Yaş şartını sağlayanların ödemeleri almak için SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekiyor. SGK başvuruyu kişi belli bir süre para ödemişse ve yaşları ilerlediği için çalışamayacak durumdaysa kabul ediyor.

SGK’lı ve Bağ-Kur’lular SGK’ya başvurarak toplu para ödemesi alabilirler!

Tavan ücret ile para iadesi yapılabilir

Yaş şartını sağlamayanlar tavan ücret yoluyla para ödemesi alabilirler. SGK’dan para iadesi almak için ise sigortalının birden fazla iş yerinde çalışması ve bu işyerlerinden SGK ‘ya bildirilen aylık kazançları toplamı SGK tavanını geçmesi gerekir. Tavan ücreti geçen çalışan fazla tutarı işçi hissesi sigortalının yazılı dilekçeyle talebi halinde para iadesi alabilirler. Para iadesi almak isteyen vatandaşların SGK’ya yazılı olarak başvuru yapmaları gerekiyor.

SGK’lı ve Bağ-Kur’lular SGK’ya başvurarak toplu para ödemesi alabilirler!

Ayrıca şartları sağlayan vatandaşların prim iadesinden vefat eden sigortalının eşi ve çocukları da yararlanabilirler. Sigortalı çalışanın vefatı halinde eşine ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanamadığından; eş ve çocuklar başvuru yaparak toplu ödemeden faydalanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir