Gündem

Valilik sokağa çıkma yasağını duyurdu! Saat 20.00'den sonra o kişilerin sokağa çıkmaları yasaklandı!

Bartın Valiliği son dakika koronavirüs tedbirleri kapsamında 10.00-20.00 saatleri haricinde 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmalarını yasakladı. 

BARTIN VALİLİĞİ YENİ KARARLARI DUYURDU

Bartın Valiliği tarafından yapılan açıklamada İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan corona virüs salgını ile ilgili yeni kararlar açıklandı.

Valilik sokağa çıkma yasağını duyurdu! Saat 20.00'den sonra o kişilerin sokağa çıkmaları yasaklandı!

HES KODU ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Bartın genelinde salgın sebebiyle izolasyona tabi tutulan vatandaşların tespitinin sağlanması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında konaklama tesisleri, misafirhane, resmi ve özel spor tesislerinde “Hayat Eve Sığar” (HES) mobil uygulaması üzerinden, bina ve tesis girişlerinde çalışan personel ile bina ve tesise gelen vatandaşların HES kodlarının sorgulanması kararı alındı.

HES mobil uygulaması üzerinden yapılan sorgulamada riskli olduğu tespit edilen kurum çalışanı ya da vatandaşın bina veya tesise alınmayarak kolluk birimlerine haber verilmesi ve bu kişilerin kolluk birimleri tarafından karantina yurduna sevk edilmesi kararı alındığı ifade edildi.

Valilik sokağa çıkma yasağını duyurdu! Saat 20.00'den sonra o kişilerin sokağa çıkmaları yasaklandı!

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN SOKAĞA ÇIKMASI YASAKLANDI

Valilik açıklamasında, “İlimizdeki 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız her gün 10.00-20.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecektir. Belirtilen saatler dışında sokakta bulunmamaları hususunda kolluk birimlerince gerekli denetimler hassasiyetle yapılacaktır. Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen 65 yaş ve üzeri kişilerin en fazla yoğunluğun olduğu 16.00-20.00 saatleri arasında şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklanmıştır. İlimizdeki lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri gibi yeme-içme hizmeti sunan işletmelerin müşteriye doğrudan hizmet sunulan alanda personel dahil kişi sayısı dört metrekareye bir kişi olacak şekilde hesaplanacaktır. İşletme içinde belirlenen sayıda müşteri var ise ilave müşteri kabul edilmeyecektir. Usulüne göre alınan, ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin, TCK’nin ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmiştir.”  denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir