Ekonomi

Emekliler ve işsiz vatandaşlara ücretsiz hizmet veriliyor!

2012 yılından sonra Türkiye’de vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başladılar. Ancak pek çok vatandaş ücretsiz sağlık hizmetleri konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Peki, kimler ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabilirler? Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için şartlar nelerdir?

Emekliler ve işsiz vatandaşlara ücretsiz hizmet veriliyor!

İşsizlere 6 ay ücretsiz hizmet

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın haberine göre; çalışan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için genel sağlık primlerinin işverenleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Ancak prim ödemesi yapmadan da sağlık hizmetlerinden faydalanmak mümkün. Buna göre, Türkiye’de işsiz kalan vatandaşlar son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemesi var ise 6 ay boyunca ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

Emekliler ve işsiz vatandaşlara ücretsiz hizmet veriliyor!

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler için de geçerli

Gelir testi yaptırmadan ve genel sağlık sigortası özemeden ücretsiz sağlık hizmeti alan vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirler. Ancak prim ödemesi olmadan işsiz kalan vatandaşlar sadece 10 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar.

Emekliler ve SGK’dan maaş alanlar

Öte yandan emekliler ve SGK’dan malullük, dul ve yetim aylığı alanlarda sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanalar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir