Sağlık

Hepimizin evinde var! Koronavirüsün en büyük dostu!

Konuyla ilgili açıklama Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Mutlu, tarafından geldi. Mutlu, yaptığı açıklamasında virüsten en çok etkilenen grupla birlikte bu konunun nedenlerini tek tek açıkladı.

KORONAVİRÜS ÖLÜMLERİ

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Mutlu, koronavirüs ölümleriyle ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Hepimizin evinde var! Koronavirüsün en büyük dostu!

ÖLÜM ORANI 2 KAT ARTIYOR

Mutlu, açıklamasında sigaraya bağlı kalp damar hastalıklarıyla ilgili ölüm oranlarının 2 kat arttığını ifade ederken, sigaranın bırakılmasından sonra ölüm oranının yıllar içerisinde azaldığını belirtti.

Mutlu, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

“Elektronik sigara kullanımında risk faktörü olduğu ayrıca gösterildi. Ülkemizin önemli diğer risk faktörü ise yetersiz fiziksel aktivitedir. Haftada 150 dakika orta derecede fiziksel aktivitenin iskemik kalp hastalığı riskini yüzde 30, diyabet riskini yüzde 27 oranında azalttığı saptandı. Ayrıca kilo kaybı, kan şekeri ve kan basıncı kontrolünü artırdığı, kan yağlarında insülin duyarlılığında düzelmelere neden olduğu belirlendiğinden etkisi artarak devam eden bir faktördür”

Hepimizin evinde var! Koronavirüsün en büyük dostu!

TUZ TÜKETİMİ BÜYÜK RİSK

Aynı zamanda tuz tüketiminde dünyada ilk sırada yer aldığını belirten Mutlu, DSÖ’nün günlük belirlediği tuz tüketim miktarının 5 gram olduğunu ifade ederek, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Sağlıksız beslenme ve tuz tüketimi ülkemizdeki en önemli problemlerden ikisidir. SALTurk çalışmasına göre, ülkemiz yaklaşık 15 gramlık günlük tuz tüketimi ile dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamıştır. Bu hedefe ulaşabilirsek erişkinlerin her üçünden birinde izlediğimiz hipertansiyon ve buna bağlı kalp damar hastalıkları ve özellikle inme ve kronik böbrek hastalıkları oranlarımızı ise büyük ölçüde azaltmış ve kontrolünü sağlamış oluruz”