Dünya

Dünyaca ünlü şarkıcı ve söz yazarı Mac Davis hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü isimlerin seslendirdiği şarkıların yazarı olarak tanınan ve ünlenen  Mac Davis 78 yaşında hayatını kaybetti.

MAC DAVİS’İN ÖLÜMÜ SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

Elvis Presley ve Dolly Parton gibi isimlere yazdığı şarkı sözleriyle tanınan ünlü şarkıcı ve söz yazarı Mac Davis’in ölümü sevenlerini yasa boğdu.

Mac Davis kimdir? Mac Davis Kaç yaşında hayatını kaybetti?

Davis , Teksas, Lubbock’taki Lubbock Lisesi’nden 16 yaşında mezun oldu . Çocukluk yıllarını, babası TJ Davis’e ait bir verimlilik apartman kompleksi olan eski College Courts’ta yaşayan ve çalışan kız kardeşi Linda ile geçirdi. Davis, Davis’in annesinden boşanan babasını “çok dindar, çok katı ve çok inatçı” olarak tanımladı. Davis fiziksel olarak küçük olmasına rağmen yumruk dövüşlerine girme tutkusu vardı. Davis 2 Mart 2008’de Lubbock Avalanche ile yaptığı röportajda “O günlerde her şey futbol, ​​rodeo ve yumruk dövüşleriyle ilgiliydi. Oh, dostum, Lubbock’ta büyürken çok fazla dövüldüm,” dedi. Dergi gazetesi. “5 fit, 9 inç ve 125 pound ağırlığındaydım. Altın Eldiven’e katıldım, ama benim [kendi] bölümünde bile başarılı olamadı. “Liseyi bitirdikten sonra Davis , Lubbock’tan çıkmak için annesinin yaşadığı Atlanta’ya taşındı .

Davis Atlanta’ya yerleştikten sonra , Zots adlı bir rock and roll grubu düzenledi ve OEK sahibi Oscar Kilgo tarafından yönetilen ve tanıtılan OEK Records için iki single yaptı.  Davis ayrıca Vee Jay plak şirketinde ( Gene Chandler , Jerry Butler ve Dee Clark gibi R&B yıldızlarına ev sahipliği yapıyor ) bölge müdürü olarak çalıştı ve daha sonra Liberty Records için bölge müdürü olarak görev yaptı . 

Davis bir şarkı yazarı olarak ünlendi ve Nancy Sinatra’nın şirketi Boots Enterprises, Inc.’in bir çalışanı olarak işe başladı. Davis, 1960’ların sonlarında birkaç yıldır Boots’la birlikteydi. Orada bulunduğu süre boyunca, Sinatra’nın pek çok plağında çaldı ve onu sahne şovlarında çalıştırdı. Boots Enterprises, Davis’in “In the Ghetto”, “Arkadaş, Sevgili, Kadın, Eş”, “Ev”, “Yılın Çok Yalnız Zamanı” ve ” Anılar ” gibi şarkıları yayınlayan Davis’in yayıncılık şirketi olarak da hareket etti. Elvis Presley , Nancy Sinatra , BJ Thomas ve diğerleri tarafından kaydedildi . Davis ile imzalamak için 1970 yılında Boots Enterprises sol Columbia Records ,

1968’de yazdığı ” A Little Less Conversation ” adlı şarkılardan biri Elvis Presley tarafından kaydedildi (ve yıllar sonra Presley için ölümünden sonra başarıya dönüşecekti). Presley , Memphis’teki oturumlarda “In the Ghetto” yu [1] kaydetti . Plak yapımcısı Jimmy Bowen’a göre , “Ghetto” başlangıçta Sammy Davis, Jr.’a sunuldu, ancak elinde gitar olan Mac Davis şarkıyı Jesse Jackson gibi izleyicilerle bir stüdyoda çaldı.ve siyah aktivist topluluğunun diğer üyeleri. O sırada odadaki tek beyaz adam olan Mac Davis, sonunda Bowen’a, “Sana teşekkür mü yoksa seni öldürmek mi bilmiyorum” dedi. Mac Davis, Presley’in versiyonu başarılı olduktan sonra melodiyi kaydetti ve 1975’te Ronco In Concert derlemesinde yayınlandı. Daha sonra 1991’de bir Rhino Records Golden Throats derlemesinde yayınlandı . Şarkı Presley için bir başarı oldu ve devam etti. Davis’in “Memories”, “Don’t Cry Daddy” ve “Clean Up Your Own Backyard” gibi materyallerini kaydetmek için. Bobby Goldsboro , Davis’in ” Watching Scotty Grow ” dahil bazı şarkılarını da kaydetti.Goldsboro için 1971’deki başarı. Materyalini kaydeden diğer sanatçılar arasında Vikki Carr , OC Smith ve Kenny Rogers ve The First Edition sayılabilir . Genellikle Davis’in imza şarkısı olarak kabul edilen “Müziğe İnanıyorum”, 1972’de nihayet başarıya ulaşmadan önce birkaç sanatçı (Marian Love, BJ Thomas, Louis Jordan , Perry Como , Helen Reddy ve Davis dahil) tarafından kaydedildi. Galeri grubu .

Daha sonra ülke şarkıcısı olarak da tanındı. 1970’lerde, şarkılarının çoğu “geçti”, hem ülke hem de popüler müzik listelerinde başarılı bir şekilde not aldı, “Baby, Don’t Get Hooked on Me” [1] (bir numara, Grammy adayı başarı), ” One Hell of a Woman ” (pop no. 11) ve ” Stop and Smell the Roses ” (no. 9 pop hit). Ayrıca, 1970’lerde çok aktif bir aktördü, birkaç filmde rol aldı ve başarılı bir varyete şovuna ev sahipliği yaptı.

Şarkıcı olarak başarı 

Davis kısa süre sonra country müzik alanında kendi kariyerine devam etmeye karar verdi; 1970 yılında Columbia Records ile sözleşme imzaladı. Diğer sanatçıların repertuarlarını birkaç yıl zenginleştirdikten sonra, büyük başarısı Columbia ile imzalandıktan iki yıl sonra geldi. Country ve Pop listelerinde “Baby Don’t Get Hooked on Me” şarkısıyla zirveye ulaştı. Eylül 1972’de bir milyonun üzerinde kopya sattı ve Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği tarafından altın disk ile ödüllendirildi . 

Davis’in bazı sözleri açıkça cinsel ilişkilere yol açtı. “Bebek Bana Bağlanma” şarkısında, tam zamanlı bir ilişki kurmak istemediği için bir kadına ona fazla aşık olmamasını rica ediyor. “Naughty Girl” ve “Baby Spread Your Love on Me” gibi diğer başarılı şarkılar da benzer sözler içeriyordu.

1974’te Davis, Country Müzik Akademisi Yılın Şovmenliği ödülüne layık görüldü. Davis’in diğer başarılarından bazıları “Stop and Smell the Roses” (1974’te bir numaralı Yetişkin Çağdaş başarısı) (pop no. 9), “One Hell of a Woman” (pop no. 11), ” Rock ‘N ‘Roll (Sana Hayatımın En İyi Yıllarını Verdim) “(pop no. 15) ve” Burnin’ Thing “(pop no. 53). 1970’lerin sonunda, o zamanlar en iyi disko yıldızı Donna Summer ve rock’n’roll grubu Kiss ile başarılarıyla tanınan Casablanca Records’a taşındı . 1980’de şirketteki ilk başarısı, ” Mütevazı Olmak Zor ” adlı yenilikçi şarkıydı.”, popülerliğin ve güzel görünümün nasıl akla gelebileceğine gönülden bir bakış. Şarkı, ilk Country müziği ilk 10’u ve Birleşik Krallık’ta nadir en iyi 30 hiti oldu. (Hollandaca’ya” Het is moeilijk bescheiden te blijven “oldu ve 1981’de Hollandalı şarkıcı Peter Blanker için bir hit oldu. O yıl,” Let’s Keep It That Way “ile yine en iyi 10 şarkısı daha vardı. Kasım ayında,” Rock’n’Roll (I Gave You The Best Years of My Life) “, KHJ tarafından Top 40’tan Country müziğine geçmeden önceki son şarkısı olarak Los Angeles’ta çalındı . [4]1981’de en büyük Country müzik başarısı olan “Texas in My Rear View Mirror” ve “Hooked on Music” gibi diğer başarılı şarkılara da imza attı. 2. 1985 yılında “I Never Made Love (Till I Made With You)” adlı şarkısıyla son 10 country müzik başarısını kaydetti.

19 Ocak 1985’te Davis , Ronald Reagan’ın ikinci yemin töreninden bir gün önce düzenlenen 50. Başkanlık Açılış Galasında ” God Bless the USA ” şarkısını seslendirdi .

25 Haziran 2019’da The New York Times Magazine , 2008 Universal yangınında materyalleri imha edildiği bildirilen yüzlerce sanatçı arasında Mac Davis’i listeledi . [5]

Oyunculuk kariyeri 

1974’ten 1976’ya kadar, Davis üzerinde kendi televizyon varyete gösterisi vardı NBC , Mac Davis gösterisi . İlk uzun metrajlı filmini , futbol filmi North Dallas Forty’de (1979) Nick Nolte ile birlikte yaptı ve Screen World dergisi tarafından “1979’un Umut Veren Yeni Aktörlerinden” biri olarak listelendi .

Davis aynı zamanda 1981 yapımı komedi filmi “ Onu Tutmak İçin Ucuz Olmak” da nevrotik bir feminist avukat için çalışan boşanmış bir dedektifi canlandırdı. Kendi eski karısı için kendi nafaka ödemelerini finanse etmek için eski eşlerine nafaka ödemeyen kocaları takip etti. Film çoğunlukla olumsuz eleştiriler aldı ve bir gişe başarısı olmadı.

1980’de Davis, The Muppet Show’un bir bölümüne ev sahipliği yaptı . [6] “Bebek, Bana Bağlanma”, “Mütevazı Olmak Zor” ve “Müziğe İnanıyorum” u seslendirdi.

1983 yılında çıkan Sting II Jake Hooker, Johnny Hooker daha genç bir akrabası, Robert Redford tarafından resmedilen, Sting .

Davis oynadığı Will Rogers içinde Broadway üretimi Will Rogers Follies ve ulusal tur. [7]

1998’de Davis , Sundance Film Festivali’nde çıkış yapan spor komedisi Possums’da rol aldı .

Davis , 1997’de The Dukes of Hazzard: Reunion! ‘Da rol almış olan Don Williams’ın yerine geçen 2000 yapımı The Dukes of Hazzard: Hazzard in Hollywood filminde balader olarak görev yaptı ! ve orijinal Dukes of Hazzard televizyon şovunu anlatan Waylon Jennings . Davis, seyirciyi karşılamak ve sergilemek için ekranda görünen ilk baladiydi.

Davis, 2000 yılında Nashville Songwriters Hall of Fame’e girdi. Kayıt endüstrisine yaptığı katkılardan dolayı 7080 Hollywood Boulevard’da bulunan Hollywood Walk of Fame’de bir yıldız sembolü ile ödüllendirildi .

2001 yılında Davis , Polonyalı kardeşlerin Jackpot filminde Jon Gries’in Sunny Holiday filminde bir karaoke yarışmacısı oynadı . Filmde, Garrett Morris’in oynadığı Sunny’nin menajeri ile Davis’in karakteri arasında hangi şarkıyı söylemesi gerektiği konusunda bir tartışma başladı . Yönetici, Davis’in karakterinin kendisi olmadığını iddia ettiği “Bebek, Bana Bağlanma” önerisinde bulundu.

2001-03’te Davis, Berber Bingo karakterini Oswald adlı animasyon dizisinin iki bölümünde seslendirdi : “Henry Needs A Haircut” ve “The Naughty Cat”.

1999 ve 2006 arasında Davis, Şerif Buford’un (iki bölüm) karakter seslerini ve “Sports Jock” (üç bölüm) adlı animasyon dizisi King of the Hill’de seslendirdi .

Davis ayrıca Nisan 2004’te 8 Simple Rules bölümünde “Let’s Keep Going: Part 2” de konuk oyuncu olarak yer aldı .

Rodney Carrington’ın kayınpederi olarak rol aldığı sitcom Rodney’de tekrar eden bir rolü vardı .

Kişisel yaşam ve ölüm 

Üç kez evlendi ve üç çocuğu oldu: Joel Scott, Noah Claire ve Cody Luke.

Evlilikler:

Fran Cook: 1963–1968 [ kaynak belirtilmeli ] (boşanmış); bir oğul, Joel Scott [8]

Sarah Barg: 1971–1976 (boşandı) [1]

Lise Kristen Gerard: 1982–2020 (iki çocuk, Noah Claire ve Cody Luke) [9]

21 yaşında Gürcistan’dan Fran Cook ile evlendi. Oğulları Joel Scott bir yıl sonra doğdu ve Mac Davis, Liberty Records’un yayıncılık bölümünde çalışırken rock gruplarında çalmaktan müzik işini öğrenmeye geçti. [1] Liberty işi onu Los Angeles’a getirdi ve prodüktörlere “kendi melodilerini sunmayı” kolaylaştırdı. “Bir gün Fran kendi işini yapmaya karar verdi ve benimkini yapmamı istedi.” Boşandılar ve Atlanta’ya geri döndü.

Mac sonra Sarah Barg ile tanıştı, sonra 16 ve annesiyle apartmanında yaşıyordu. İki yıl sonra evlendiler. “Bir ailemiz olmasını konuştuk, ama onun büyümesini bekliyordum,” diyor. Onu 1976’da Glen Campbell için terk etti ve Campbell ile bir çocuğu (Dillon) oldu. Dillon’un doğumundan kısa bir süre sonra Campbell’ı da terk etti. Davis bir keresinde “Açıkçası haklıydım” demişti.

1980’de Davis, Lise Gerard adında genç bir hemşire ile çıkmaya başladı. [10] 1982’de 24 yaşındayken evlendiler ve iki çocukları oldu. [9]

Davis 29 Eylül 2020’de 78 yaşında öldü. [11]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir