Gündem

Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer, corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti! Ali Bozer kimdir?

Eski Dışişleri Bakanı ve Milletvekili Ali Bozer’in corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Bozer’in cenaze töreninin aile içinde yapılacağı bildirildi. Siyaset dünyasını sarsan ölüm haberi sonrasında vatandaşlar Ali Bozer’in özel hayatını ve meslek hayatını araştırmaya başladılar. Peki, corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybeden Ali Bozer kimdir? Ali Bozer meslek hayatı boyunca hangi görevleri üstlendi?

Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer, corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti! Ali Bozer kimdir?

Ali Bozer kimdir?

Ali Bozer. 1925 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İsviçre Neuchâtel Hukuk Fakültesi’nde doktora yaptı. Ali Bozer, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Kürsüsü Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Üyeliği, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Mahkemesi Hâkimliği, Lahey Adalet Divanı Üyeliği, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Dünya Sigorta Hukuku Derneği Türk Grubu Başkanlığı, Ankara Türk Eğitim Derneği Vakfı Başkanlığı görevlerinde çalıştı. Siyasetin önemli isimlerinden olan Bozer, 17 ve 18’inci dönem milletvekilliği yapan Bozer, 44’üncü Hükûmet Gümrük ve Tekel, 45 ve 46’ncı Hükûmet Devlet Bakanı, 46 ve 47’nci Hükümet Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 47’nci Hükümet Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlendi.

Ali Bozer, Türkiye’nin 1987 yılında Avrupa Birliği’ne tam üyelik başvurusunu gerçekleştirmişti.

Çavuşoğlu başsağlığı diledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bozer’in vefatından sonra Twitter hesabından yayımladığı başsağlığı mesajında, “Eski Dışişleri Bakanlarımızdan Sayın Ali Bozer’in koronavirüs nedeniyle vefat ettiğini büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve milletimize başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir