Dünya

Corona virüs salgınında 2 ülkede korkulan oldu! Kırmızı alarm verildi! OHAL ilan edildi!

Corona virüs salgınından dolayı Çekya ve Slovakya peş peşe flaş karar aldı. Corona virüs vaka sayılarından dolayı ülkelerde kırmızı alarm verildi.

SAĞLIK BAKANI İSTİFA EDEN ÇEKYA’DA OHAL İLAN EDİLDİ

21 Eylül’de salgınla mücadelede yeni çözümler bulunması amacıyla istifa eden Çekya Sağlık Bakanı Adam Wojtech’in istifası ardundan 5 Ekim Pazartesi gününden itibaren Çekya’da OHAL uygulaması başlayacak.

OHAL kapsamında hükümet gerekli gördüğü hallerde vatandaşların medeni hak ve özgürlüklerinde kısıtlamalara gidecek. 90 gün sürebilecek OHAL kapsamında kısmen ya da tamamen seyahat kısıtlaması da getirebilecek.

Corona virüs salgınında 2 ülkede korkulan oldu! Kırmızı alarm verildi! OHAL ilan edildi!

SLOVAKYA’DA DA YASAKLAR YENİDEN GELİYOR

Öte yandan Çekya’ya komşu ülke Slovakya da 1 Ekim’den itibaren yani yarından itibaren geçerli olmak üzere OHAL ilan edildi. 45 gün sürmesi planlanan OHAL kapsamında vatandaşlara ülke içinde seyahat kısıtlaması getirilebileceği ve salgın düzeyinin yüksek olduğu ülkelere seyahat yasağı da getirilebilecek. Ülke çapında sportif ve kültürel faaliyetler, aile toplantıları, dini ayinler yasaklanırken, cenaze, vaftiz ve nikah gibi törenler ise sonrasında bir kutlama, yemek olmaması şartıyla gerçekleştirilebilecek. Sözü konusu yasak etkinliklere katılımcılarının hepsinin 12 saatten eski olmamak kaydıyla korona virüs testi yaptırmaları durumunda izin verilebilecek.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir