Gündem

Memurları ve memur olmak isteyenleri ilgilendiriyor: Kamu kurumlarında sistem değişiyor!

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştu. Vatandaşların merakla beklediği YEP programının detayları belli oldu. Sabah’ın haberine göre Bakanlık tarafından 2023 yılına kadar Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacak. Özellikle devlet memuru olanları ve olmak isteyenleri ilgilendiren bu değişikliğe göre, kamu kurumlarında kadro ve pozisyonlar yeniden belirlenecek.

Sosyal medya hesabı üzerinden YEP hakkından paylaşım yapan Bakan Albayrak, “2023’e kadar uzanan Yeni Ekonomi Programı doğrultusunda sürdürülebilir finansal istikrar modelini aldığımız tedbirlerle kısa sürede hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı. Peki YEP’de kamu için hangi değişiklikler yapılacak?

Memurları ve memur olmak isteyenleri ilgilendiriyor: Kamu kurumlarında sistem değişiyor!

Yapılacak olan değişiklikler

2023 yılına kadar Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi’ni kuracak. Norm kadro (personelin nitelik, sayı, unvan, derece olarak belirlenip standart getirilmesi) çalışmasıyla derece- kademeye göre ücret sistemindeki tüm sorunlar çözülecek.

Kurumlardaki pozisyonlar, kadrolar yeniden tanımlanacak. Vatandaş memnuniyeti de dikkate alınarak başarılı memurlar ödüllendirilecek.

Norm fazlası personelin yeniden yerleştirmesi yapılacak. Kamu kurumlarında kadro, pozisyonların görev tanımları yapılırken, personel birimleri bu doğrultuda iş planı hazırlayacak. Kişisel gelişime yönelik eğitim programlarına ağırlık verilecek.

Program döneminde atılacak adımlarla işgücü piyasası da canlanacak. Etkili danışmanlık hizmetleri ile gençlerin kariyer planlamalarına destek verilerek eğitim sonrası işgücü piyasasına girişleri kolaylaştırılacak, bu kapsamda staj portalı kurulacak. Mesleki yeterlilik belgeli ve nitelikli işgücü sayısı artırılacak. Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan eğitimlere oluşturulacak dijital kütüphane vasıtasıyla erişim imkanı sağlanacak. İşsizlerin profil, beceri, beklenti ve istihdam edilebilmelerini engelleyen unsurların belirlenmesi için İşsiz Profil Envanteri Araştırması yapılacak.

Özel sektörde istihdamın canlanması için çalışmalar devam edecek. Yapılacak projeler ile aktif işgücü programları düzenlenecek ve bu grupların özel sektörde istihdamına aracılık edilecek. Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmak için yapılacak çalışmalar desteklenecek. Ayrıca bu mesleklerde istihdamın arttırılması için yapılacak çalışmalara da destek verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir