Ekonomi

Araç almak isteyenler dikkat! İkinci el araba fiyatları artıyor!

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü pandemisi ekonomik dengeleri de bozdu. Fabrikaların üretimi durdurması Türkiye’de araba fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Sıfır tedarikinin zorlaşması ve ikinci elde talep patlatması fiyatlara yansıdı. Vatandaşlar fiyat artışlarından şikayetti. Sabah’ın haberine göre, Afyonkarahisar’da kurulan araba pazarında fiyatların yüksek olmasından hem alıcılar hem de satıcılar dert yandılar.

Araç almak isteyenler dikkat! İkinci el araba fiyatları artıyor!

Düzgün araba yok

Fiyatların çok yüksek olduğunu belirten bir araba alıcısı piyasadaki durum için, Araba fiyatları çok yüksek ve satış yok. Fiyatların yüksek olması nedeniyle piyasa durgun. Düzgün arabalar yok, gelende dökük arabalar var” değerlendirmesinde bulundu.

Alıcı ve satıcı olarak fiyatlardan memnun değiliz

Salgın nedeniyle araç bulunamadığını söyleyen araç satıcısı Mehmet Kumartaş ise açıklamalarında, “Üretimin olmaması ve sıfır araçların ÖTV’lerinin yüksek olması ikinci el araçlarında fiyatlarını yüksek hale getiriyor, oda alım satımı etkiliyor. Araba fiyatlarının yüksek olması satışlarımızı da etkiliyor. Araba fiyatları normal olsa satışlarımız güzel olacak. Sattığın fiyata tekrar araç alamıyorsun. 95 model aracı 50 bin liraya versem tekrar yerine alamıyorum. Sattığımız fiyata tekrar araç almak istesek alamıyoruz fiyatların yüksek olmasından dolayı. Fiyatların yüksek olmasından bizde memnun değiliz alım-satımcı olarak. Böyle giderse ikinci el araç fiyatları artar diye düşünüyoruz. Korona virüs araba satışlarımızı bir hayli etkiledi ve coronadan dolayı araç bulamıyoruz, araç sıkıntımız var. İkinci el şuanda sıfırdan değerli oldu” ifadelerini kullandı.

Araç almak isteyenler dikkat! İkinci el araba fiyatları artıyor!

Piyasayı galericiler yükseltmiyor

Sabahın erken saatlerinden beri hiç satış yapamadıklarını belirten bir başka galerici ise açıklamalarında, “Sabah 08.00’dan bu yana bir tane araç satamadık. Diyorlar ki ikinci el araçları galericiler yükseltiyor. Biz vergimizi ödüyoruz, işimizi takip ediyoruz, adam akıllı iş yapmaya çalışıyoruz, orijinal araba almaya çalışıyoruz burada vatandaş bindiği dandik arabaya 30-40 bin lira para söylüyor kimse onu hesaba almıyor. Milletin kendi bindiği araba kıymetli, esnafın alıp-sattığı araba noksan yani. Şu piyasada araba satanların yüzde 60’ı vergiden kaçırıp üç tane annesinin, üç tane babasının, üç tane dedesinin üzerine araba alıp satan kişiler. Bu piyasayı biz yükseltmiyoruz ki onlar yükseltiyor” dedi.

Türkiye’de corona virüsü salgını ardından kamu bankaları tarafından vatandaşlara uygun faizli taşıt kredisi fırsatı tanınmıştı. Sıfır ve ikinci el araçlar için verilen kredilerin de fiyat artışında etkisi olduğu düşünülüyor. İkinci el fiyatlarının ne zaman düşeceğine ilişkin ise resmi bir bilgilendirme yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir