Eğitim

Vakıflar Genel Müdürlüğü ilkokul, ortaokul ve lise ve üniversite öğrencilerine burs veriyor! Başvurular bugün başladı!

Vakıflar Genel Müdürlüğü yeni eğitim öğretim yılı için burs başvurularının başladığını duyurdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin burs için 1 Ekim 15 Ekim tarihleri arasında başvuruda bulunabileceği açıklandı. Ayrıca üniversite öğrencileri için bursların 15 Ekim 30 Ekim tarihleri arasında alınacağı bildirildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ilkokul, ortaokul ve lise ve üniversite öğrencilerine burs veriyor! Başvurular bugün başladı!

Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu kimlere veriliyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir.
Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin; Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ilkokul, ortaokul ve lise ve üniversite öğrencilerine burs veriyor! Başvurular bugün başladı!

Başvuruların doğru yapılması için dikkat edilmesi gerekenler

Geçtiğimiz eğitim dönemlerinde sosyal medyada ve internette Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları ile ilgili yanlış haberler yapıldığı ve başvuru alma adı altında kişisel verilerin toplanması amacıyla sahte sayfa ve hesaplar yayınlandığı görülmüştür. Bu nedenle bu türden sahte haber, sayfa ve hesaplara itibar edilmemesi ve Genel Müdürlüğümüz bursları ile ilgili her türlü duyuru ve başvuru işlemlerinin www.vgm.gov.tr adresi üzerinden takip edilmesi gerekmektedir.

Başvuruların en sağlıklı ve kolay şekilde bilgisayardan yapıldığı unutulmamalıdır. Cep telefonu ya da tabletlerden, cihazların işletim sistemlerinin güncel olmamasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle başvuru yapılırken sıkıntı yaşanabilmektedir.

Doğru ve kolay başvuru yapmak için başvuru yapmadan Başvuru Kılavuzları mutlaka okunmalıdır. Başvuru kılavuzlarına başvuru giriş ekranlarından ulaşabilirsiniz.

Başvurularınız başvuru formlarında beyan ettiğiniz bilgilerin ilgili kamu kurumlarından yapılan doğruluk kontrolleri ile değerlendirilmektedir. Beyan edilen bilgilerin hatalı, yanlış ya da gerçeğe aykırı olduğu tespit edildiğinde başvurunuz iptal edileceğinden vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve gerçeğe uygun olması gerekmektedir. Başvuru süreleri içerisinde tekrar tekrar başvuru formuna girerek başvuru formunuzda beyan edilen bilgilerin güncellemeniz/değiştirmeniz mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ilkokul, ortaokul ve lise ve üniversite öğrencilerine burs veriyor! Başvurular bugün başladı!

Öğrencinin medeni durumu başvuru değerlendirmelerinde puanlamayı etkilediğinden başvurusunu yapan ve başvuru tarihlerinin son gününe kadar medeni durumu değişen/değişecek olan öğrencilerin başvuru süreleri içerisinde yeni durumuna uygun olacak şekilde başvuru formundaki bilgileri güncellemesi gerekmektedir. Başvuru değerlendirmeleri öğrencinin başvuru tarihlerinin son günündeki durumuna göre yapılacaktır.

Başvuru sürelerinin tamamlanmasının ardından Bölge Müdürlüklerimiz başvurunuzun değerlendirilmesi için belge talebinde bulunabilirler. Bu nedenle başvuruda beyan edilen iletişim bilgileri (adres, cep telefonu, e-posta) güncel ve kullanılıyor olmalıdır. Belge talep edilmesi halinde belirtilen sürelerde belgelerin Bölge Müdürlüklerine iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde burs başvurunuz iptal edilir.

Başvuru formunda nüfus bilgilerinizi girebileceğiniz ekran açılmıyorsa, internete girdiğiniz yerdeki güvenlik ürünleri/cihazları formlarının açılmasını engelliyor olabilir. Özellikle kamu kurumlarından yapılan başvurularda bu sıkıntı yaşanabilmektedir. Kurumunuzun Bilgi İşlemi ile görüşmek ya da Kurum dışından başvuru yapmak sorunu çözecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursları, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) burs başvuru sonuçlarının açıklamasının ardından açıklanmaktadır. Öğrencinin KYK bursu almaya hak kazanması halinde Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs başvurusu iptal edilir. Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin ise burs başvuruları değerlendirmeye alınır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ilkokul, ortaokul ve lise ve üniversite öğrencilerine burs veriyor! Başvurular bugün başladı!

Burs başvuruları nasıl yapılacak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burslarına aşağıdaki linklere tıklayarak ve başvuru formlarını doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Ortaöğrenim (ilkokul, ortaokul, lise) Bursu Başvuru Formu için tıklayın…

Yükseköğrenim Bursu Başvuru Formu için tıklayın…

Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu başvuru Formu için tıklayın…  

Burs ücreti ne kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2020 – 2021 eğitim yılında öğrenci başına aylık 75,00 TL burs ödemesi yapmaktadır. Öğrenciler burslardan 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) olmak üzere faydalanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir