Gündem

Beklenen İstanbul depremi ile ilgili flaş açıklama: Ana fay hareket etmiyor!

İstanbul’da meydana gelen 4.2 büyüklüğü sonrasında uzmanlar tarafından çeşitli açıklamalar yapılıyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sözbilir beklenen İstanbul depremine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözbilir tarafından yapılan değerlendirmelerde, ‘Kumburgaz segmenti’ adı verilen parça üzerinde beklendiğini hatırlatarak, 4.2 büyüklüğündeki depremin de ‘Kumburgaz segmenti’nin batı ucunda meydana geldiğini ifade edildi.

Beklenen İstanbul depremi ile ilgili flaş açıklama: Ana fay hareket etmiyor!

Enerji birikimi boşalıyor

Prof. Dr. Sözbilir meydana gelen depremlerin enerji birikiminin boşalmasına neden olduğunu belirttiği açıklamasında, “Bu deprem, kırılması beklenen parçanın batı ucunda gerçekleşmiş. Son 1 yıl içinde orada aslında çok sayıda deprem oldu. Diğer depremler de buna çok yakın yerde. Bu bölgede kırılma devam ediyor, anlamına geliyor. Şu anda 4.5 büyüklüklerinde kırılmalar da oradaki enerji birikiminin boşalmasını sağlıyor. Fayın en batı ucu, fayın bitim yeridir. Fay saçaklanıyor. Küçük ölçekli faylar sürekli deprem üretiyor. Bu durum, ana fayın kendisinin daha hareket etmediği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Beklenen İstanbul depremi ile ilgili flaş açıklama: Ana fay hareket etmiyor!

Ne olmuştu?

Marmara Denizi’nde Tekirdağ’a bağlı Marmaraereğlisi açıklarında 4,2 büyüklüğünde meydana gelen deprem İstanbul’da yoğun bir şekilde hissedilmişti. Deprem sonrası vatandaşların beklenen İstanbul depremi ile ilgili endişeleri artmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir