Gündem

Suriyeli doktorlara fazla kontenjan iddiaları gündeme bomba gibi düştü! YÖK'ten resmi açıklama yapıldı

Suriyeli doktorlara Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin yurt dışından mezun hekimlere açtığı denklik sınavında fazla kontejan verildiği iddiaları üzerine Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) açıklama yapıldı.

YÖK’TEN RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI!

YÖK tarafından yapılan açıklamada, “”Üniversitenin ilanı, Diploma ve Derece Tespit Komisyonu’nun yapacağı mülakat olup, Seviye Tespit Sınavı değildir, kişilerin değerlendirmeleri komisyon görüşleri sonrası devam etmektedir” denildi.

Suriyeli doktorlara fazla kontenjan iddiaları gündeme bomba gibi düştü! YÖK'ten resmi açıklama yapıldı

SURİYELİ DOKTORLARA FAZLA KONTEJAN VERİLDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Öte yandan YÖK tarafından yapılan açıklamanın devamı şöyle:

Bu süreç Seviye Tespit Sınavı yerine geçmemektedir. Diploma ve derece tespit komisyonları üniversitelerimizde oluşturulmuş olup, alanlarına göre hakkında karar alınan kişiler üniversitelerde ilan edilen tarihlerde bu komisyonlarda değerlendirilir ve sonuçlar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bildirilir. Diploma ve derece tespit komisyonları tarafından oluşturulan kanaat Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bildirilmesinden sonra kişi denklik almamaktadır, ilgili komisyon ve kurullarda kişinin denklik incelemesi devam etmektedir ve burada bahsedilen kişiler için de tıp doktorluğu denkliğine yönelik Seviye ve Yeterlik Belirleme Sistemleri (SYBS) işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ilanı da bu kapsamda Tıp Doktorluğu Diploma ve Derece Tespit Komisyonu’nun yapacağı mülakat olup, Seviye Tespit Sınavı değildir, kişilerin değerlendirmeleri komisyon görüşleri sonrası devam etmektedir ve SYBS işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. SYBS işlemleri kişilerin uyruğuna göre değil, alan bazlı yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir