Ekonomi

THY Satılacak Mı? TVF Genel Müdürü Sönmez Açıkladı

Türk Hava Yolları (THY) hakkında çıkan haberlere ilişkin Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez açıklamalarda bulundu. Sönmez açıklamalarında TVF’nin Türk Hava Yolları hisselerini satmak gibi bir düşüncelerinin ve planlarının hiç olmadığını ve böyle bir durumun akıllarına dahi gelmediğini vurguladı.

“SATMA PLANIMIZ YOK”

Sönmez gazetelere ve internet sitelerinde çıkan haberlere anlam veremediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“THY’de yüzde 49,12’lik hisseye sahibiz. Bizim 1 tane bile THY hissesi satma planımız yoktur. Bunu net söylüyorum. Bunun anlaşılması lazım. Bu manipüle edilecek bir konu değildir. Yazılanların da art niyetli olduğunu düşünüyorum”

Sönmez, THY’nin dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinin başında geldiğinin altını çizdi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile beraber dünya havacılık sektörünün zor bir süreçten geçtiğini anlatan Sönmez, bu anlamda THY’nin de kendi planlarını, gerekli nakit akışını ve finansman ihtiyacını başarılı bir şekilde yaptığını dile getirdi.

“DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEKTİR”

Salgın döneminde bir sürü fırsatın da olduğunu ve insanların bunu gözden kaçırdığını ifade eden Sönmez şöyle devam etti:

“THY, kargoda dünyada ilk beş şirket içine girmek üzere. Müthiş bir atılım içinde. THY’nin her zaman arkasındayız. Şu anda ortada herhangi bir plan yok, spekülasyonlar üzerinden de bizim bir şeyler söylememiz doğru olmaz. THY, pandemi sürecinde havacılık sektöründe kazanan oyunculardan biri olacaktır, bunu net söyleyebilirim. Global, ülkemizin bayrak taşıyıcısı olarak kazananlardan biri olacaktır. Türkiye Varlık Fonu da her zaman Türk Hava Yolları’nın arkasındadır ve desteğini sürdürecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir