Ekonomi

Emeklilere 2021’de 3’lü zam geliyor! Emekli maaşları ne kadar olacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de 11 Mart sonrası ekonomik tedbirler alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbirler kapsamında en düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye yükseltildiği öğrenildi. Temmuz ayında ise bütün emekliler hem zamlı maaşlarını hem de bayram ikramiyelerini beraber aldılar. Emekliler şimdi de Ocak ayında maaşlarına yapılacak olan zam miktarını merak ediyorlar.

Emeklilere 2021’de 3’lü zam geliyor! Emekli maaşları ne kadar olacak?

Emekli doktorlara her ay ilave ödeme yapılıyor

Emekliler her ay maaşlarıyla birlikte yüzde 4-5 oranında ek ödeme alıyor. Emekli doktorlara ise üçüncü bir ödeme daha var. Geçen yıl başlatılan uygulama ile, Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktorlara her ay ilave ödeme yapılıyor. Ödemenin tutarı; uzman olmayanlarda 2 bin 7, uzmanlarda ise 2 bin 625 lira.

Ocak’ta ise tüm ödemeler değişecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına bu yılın ikinci 6 aylık enflasyonu oranında zam yapılırken; memur emeklilerine yüzde 3 artış ve ikinci 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa fark yansıtılacak. Yeni Ekonomi Programı’ndaki 2020 yılı enflasyon tahminine göre, zam oranı SSK ve Bağ- Kur emeklilerinde yüzde 4.49, memur emeklilerinde yüzde 3.49 olacak.

Emeklilere 2021’de 3’lü zam geliyor! Emekli maaşları ne kadar olacak?

Maaşlar artacağı için ek ödemeler de yükselecek. Emekli doktorların ilave ödemelerinde de memur maaş katsayısındaki artışla yükseliş yaşanacak. Memur maaş katsayısı yüzde 3.49 artarsa, aylık ilave ödeme uzmanlarda 2 bin 717, uzman olmayanlarda 2 bin 78 liraya çıkacak.

İlave ödeme şartları nelerdir?

İlave ödemeden aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlar yararlanabiliyor.

Ödemeyi almak için sigortalı bir işte çalışmamak gerekiyor.

Eğer doktor vefat etmişse, ilave ödeme, hak sahibi yakınlarına veriliyor. Bu kişiler aylık bağlama oranları doğrultusunda ek ödemeden yararlanabiliyor.

Emeklilere 2021’de 3’lü zam geliyor! Emekli maaşları ne kadar olacak?

Corona virüsü sonrası destekler

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası sadece emekli maaşları yükseltilmedi. Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan vatandaşlara bin TL pandemi yardımı yapıldı. Bunun yanında işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği devreye sokuldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir