Ekonomi

Devletten vatandaşlara 15 bin TL faizsiz kredi imkanı!

Corona virüsü salgını bir çok kişinin işlerini kötü etkiledi. Bu dönemde iş aramak yerine kandi işini kurmak isteyen vatandaşlar devlet desteklerini merak ediyorlar. Türkiye’de devlet 2020 yılında da kendi işini kurmak isteyenlere nakit desteği sağlamaya devam ediyor. Ancak destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar ne kadar destek sağlandığını ve desteklere başvuruların nasıl yapılacağını bilmiyorlar.

Takvim’in haberine göre, uzman oldukları, bildikleri, mesleki yeterlilik sağladıkları bir alanda iş kurmak istediklerinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları 15.000 TL’ye kredi sağlanıyor.

Devletten vatandaşlara 15 bin TL faizsiz kredi imkanı!

Bu kredilerde faiz uygulanmıyor yani kullanılan kredinin anaparası ödeniyor.

Geri ödemeler 12 ay ödemesiz 48 ay vade ile 60 ay vade ile yapılıyor. Burada önemli olan nokta bu desteğin sağlanması sosyal yardımlaşma vakfının ekonomik durumuna bağlı. Bu durumda ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları yerine il geneli hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

29 yaşını doldurmamış olanlar başvurabilir

Bu destek ödemesi ise çeşitli kurumların ortak çalışması sonucu sağlanıyor.

29 yaşını doldurmamış olan ve ilk defa işyeri açacak olan vatandaşlara devlet hem sigorta prim hemde gelir vergisi desteği sağlıyor.Bu iki destek ile vatandaşlara sağlanan destek tutarı toplam 28 bin TL’yi aşıyor.

Devletten vatandaşlara 15 bin TL faizsiz kredi imkanı!

Bu desteklerin ilkinde vatandaşlar 12 ay boyunca prim ödemesi yapmıyorlar. Bu ödemeler devlet tarafından yapılıyor. 2020 yılı için bir yıllık prim ödemesi ise 12 bin TL tutarında bir maliyete sahip. İkinci destekte ise vatandaşlar 75 bin TL’ye kadar olan gelirleri için gelir vergisi ödemesi yapmıyorlar. Gelir vergisi muafiyeti de vatandaşlara 16 bin TL’lik avantaj sağlıyor.

1 sene boyunca devlet karşılıyor

İşyeri kurmak için ilk olarak sermaye edinmek gerekiyor. Bunun için kredi çekmek ya da Kosgeb desteklerinden faydalanmak mümkün. İşyeri kuracak olan gençlere hibe desteği sağlanıyor. 2020 yılında genç girişimciler işyerlerini kurabilsinler ve işletmelerini kafalarında kurdukları plana göre en iyi şekilde devam ettirebilsinler diye vergi ve prim desteği veriliyor. 3 yıl boyunca sağlanacak olan vergi desteğinden faydalanacak olan gençlerin prim ödemeleri de 1 sene boyunca devlet tarafından karşılanıyor.

Devletten vatandaşlara 15 bin TL faizsiz kredi imkanı!

Şartlara sağlayanlara 10 TL prim ödemesi

Genç girişimcilerin işletmelerini kurup faaliyete geçirdikleri tarihi takiben üç vergilendirme döneminde sağladıkları gelirin 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden ayrı tutulacak. Sağlanan destek kapsamında yaklaşık 22 bin TL civarında vergi desteği sağlanmış olacak. Aynı zamanda ilk kez sigortalı olarak sayılabilecek gerçek kişi statüsündeki girişimcilerin primleri ve resmi olarak kabul edildiği tarihi takiben 1 sene süreli olarak prime esas olarak aylık 882,65 TL olarak sağlanırken bir yıllık hesaplandığında 882,65 * 12 = 10 bin 591 TL civarında bulunuyor. Yani şartları sağlayan kişilerin 10 bin 591 TL’lik prim ödemesi devlet tarafından karşılanıyor.

Devletten vatandaşlara 15 bin TL faizsiz kredi imkanı!

Destekten yararlanmak için şartlar nelerdir?

Yeni işyeri kuracak olanlar vergi istisnası ve prim desteklerinden yararlanmak için gerekli birtakım koşullar vardır.

Sigorta prim desteğinden faydalanılması için gerçek kişi statüsünde olan girişimcilerin ilk kez sigortalı sayılıyor olması,

İşe başlanıldığı tarihin yasal süreçte bildirilmiş olması,

Mükellefiyetin başladığı tarihi müteakip 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını geçmemiş olması,

Devletten vatandaşlara 15 bin TL faizsiz kredi imkanı!

Girişimcinin yapmış olduğu işin başında durması ve bu işi kendisinin yapıyor olması,

Mevcut firmanın üçüncü dereceye kadar diğer bir akrabadan devir alınmamış olması,

İşletmeye daha sonradan ortak olunmaması,

Kosgeb kurslarına katılım sağlanmış ve Girişimcilik Sertifikası alınmış olması ve aklındaki iş düşüncelerini gerçekleştirmek adına iş planı ve proje hazırlıyor olması,

Vergi dairesinden temin edilecek olan “Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi”nin bulunması koşulları aranıyor.

Destekten nasıl faydalanılır?

Genç girişimcilere verilen bu destekten faydalanacak olan kişilerin öncelikle Kosgeb Veri Tabanına kayıt olmaları gerekiyor. Daha sonra Kosgeb tarafından verilen kurslara katılım sağlanarak Girişimcilik Sertifikası alıp kurstan edinilen bilgiler sonucunda bir iş planı hazırlayıp kafalarında tasarladıkları iş düşüncelerini oluşturmaları ve buna göre bir projeyi uygulamaya koymaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir