Sağlık Personeli

Korkunç Rapor Açıklandı ! Bir Ayda Tam 69 Sağlık Çalışanı Şiddet Gördü

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikasının (Sağlık-Sen) Eylül 2020’de yaşanan sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin raporu yayımlandı. Bu rapora göre Eylül ayında 69 sağlık çalışnaı şiddete maruz kaldı.

Sendikanın hazırladığı “Eylül ayı Sağlıkta Şiddet Raporu”nda, sağlık çalışanlarının alın teri akıtarak insanlara her zaman el uzattığı, gösterdikleri fedakarlıkların da salgın sürecinde zirve yaptığı hatırlatıldı. Ayrıca söz konusu raporda hastalara can suyu olmak için gayret eden sağlık çalışanlarının sorunlarına şiddetin de eklendiği belirtilerek şiddet nedeniyle zaman zaman mesleğin gereğini yapamaz hale geldiklerine dikkat çekildi.

Raporda yapılan tüm uyarılara, caydırıcı cezai işlemlere ve kamuoyu baskısına rağmen sağlık birimlerinde şiddetin önüne geçilemediği belirtilerek yapılması gerekenin “sıfır tolerans temelli, çok yönlü, kapsamlı politika değişikliğine gitmek” olduğu ifade edildi.

“EYLÜL’DE 23 ŞİDDET OLAYI KAMUOYUNA YANSIDI”

Rapor kamuoyuna yansıyan olaylar baz alınarak hazırlandı ve şu bilgiler belirtildi:

“Eylül ayında 23 şiddet olayının kamuoyuna yansıdığını, bu olaylarda yer alan 191 saldırganın 69 sağlık çalışanını mağdur ettiğini görüyoruz. 23 olayın 6’sı fiili, 10’u hem sözlü hem fiili, 7’si ise sözlü olarak gerçekleşmiştir. Yaşanan 23 olayın 14’ünde hasta yakınları yer alırken, 9’unda ise bizzat hastalar dehşet saçmıştır. Saldırganlara karşı uygulanan adli işlemlere baktığımızda ise 40 saldırganın ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıklarını görüyoruz.

“ÇEŞİTLİ YERLERİNDEN YARALANDILAR”

Buna karşın 20 saldırgan tutuklanırken, 131 kişi hakkında da hiçbir işlem yapılmamıştır. Yaşanan olaylarda şiddetin yine mekan ayırt etmediğini görüyoruz. 16 vaka hastanelerde, 4 vaka sahada, 3 vaka ise aile sağlığı merkezlerinde vuku bulmuştur. Olaylarda adres ayırt etmeyen şiddetin kimlik ayrımı yapmadığı gerçeğiyle Eylül ayında da karşılaşıyoruz. 11 hemşire, 8 doktor, 5 112 çalışanı, 4 güvenlik görevlisi ve farklı branşlardaki 41 sağlık çalışanı yine şiddetin kurbanı olmuştur. Şiddet olayları esnasında 4 polis, bir de sivil vatandaş çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir