Gündem

Covid-19 kabusu o tarihte sona erecek! Aşı için resmen duyuruldu

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in çalışmalarını tüm dünya yakından takip ediyor ve Hotamışlıgil tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Hürriyet gazetesinden Elif Ergu, Prof. Hotamışlıgil ile yaptığı röportajı yazısına taşıdı. Hotamışlıgil “Salgın her ülkede atakta. Bizi daha kötü bir tablo mu bekliyor?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:

“CİDDİ BİR TABLOYA

“Dünyada birkaç ülke dışında salgın maalesef kontrol edilememiş durumda. Haziran sonrası açılmalar ile tekrar yükselişler başladı ve son dönemde birçok ülkede salgın kontrolden çıkmış durumda. Amerika’da da birçok eyalette hastalık artıyor. Can kaybının 5’te birinden fazlası Amerika’da. Kış aylarının geldiği bölgelerde bu daha da ciddi bir tabloya dönüşebilir.”

“6 AY İÇERİSİNDE”

Aşı hakkındaki gelişmelerin ardından Hotamışlıgil’e “Olumlu bir şeyler söyleyebilmek mümkün mü?” diye bir soru soruldu. Hotamışlıgil bu soruya tarih vererek şöyle yanıt verdi:

“Olumlu gelişmeler de var. Birincisi hem virüs hem de hastalık tablosu ile ilgili çok önemli bilgi ve deneyim birikimi gerçekleşmiş durumda. İkincisi bu virüsün pek çok karakteristiği şimdiye dek görülmemiş bir hızda çözüldü ve çözülüyor. Akıl almaz bir çalışma yoğunluğu var ve her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Ben bu alanda önümüzdeki 6 ay içerisinde önemli ve somut gelişmeler olacağını düşünüyorum. Üçüncüsü, çok sayıda aşı programı dünyanın pek çok yerinde hızla ilerliyor ve insan testleri son aşamalarında.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir