Gündem

Grip aşısı ne zaman geliyor? Öncelik kimlere verilecek?

Herkes grip aşısının ne zaman geleceğini merak ederken, aşıların eczanelere geldiği duyuruldu. Fakat herkese yetmeyeceği belirtiliyor… Bu yıl grip aşısına olan talepler yüzde 500 arttı ama Türk Eczacılar Birliği önceden Sağlık Bakanlığı’nı uyardık açıklamasında bulundu.

Her yıl Eylül ayının ortasından itibaren yaptırılması önerilirdi grip aşısının. Bu yıl, koronavirüsle karıştırılmasın, salgın daha ağır geçmesin diye uzmanlar her zamankinden daha fazla öneriyor ama bu kez herkese yetecek kadar grip aşısı olmayacak.

AŞIYA TALEP YÜZDE 500 ARTTI AMA GELEN SAYI AYNI

‘’Geçen yıl 1500 aşı gelmişti. Bu yılda 1500 grip aşısı gelecek ama biz bu sayıyı daha da arttırma peşindeyiz’’ dedi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca… Ama eczacılara göre grip aşısına olan talep, geçen yıla göre yüzde 500 arttı. Eczanelerde listeler uzarken aşının dağıtımı haftaya kaldı. Risk gurubundakilere öncelik verilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şöyle dedi…

‘’Grip aşıları Türkiye’ye geldi. Bu riskli gurubu tespit ediyoruz… Zannediyorum ki önümüzde ki günler uygulamasına da başlamış olacağız. Bu dönemde sanki herkesin grip aşısı olacak diye bir kanaat var…’’ dedi.

TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ DAHA ÖNCEDEN UYARMIŞ

Grip aşısı aslında herkese yetebilirdi Türk Eczacılar Birliği’ne göre… Sağlık Bakanı Koca ‘’Eğer TEB’in yurt dışında ruhsatlı grip aşısı getirme olanakları varsa biz buna izin veririz’’ demişti ama Eczacılar Birliği Başkanı, geçtiğimiz Eylül ayında Sağlık Bakanlığı’na yazılı bir açıklama yaparak, dışarıdan çok daha fazla grip aşısı getirebileceklerini ve bunun için izin talebinde bulunduklarını söyledi. Ama herhangi bir izin çıkmadığı için grip aşısı getiremediklerini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığından, yurtdışından aşı getirilmesi talepleri ile ilgili olarak sadece sözlü bir dönüş olduğunu söyleyen TEB Başkanı Erdoğan Çolak, ‘’Bakanlıktan bu taleplerimiz ile ilgili bir dönüş oldu ama sözlü dönüş oldu. Devlet Malzeme Ofisine işaret ettiler. Bizde bu firmaları ve bağlantılarımızı Devlet Malzeme Ofisine gönderdik. Onlarda bu firmalarla görüştüklerini, buradan 800 bin kadar aşıyı tedarik ettiklerini, görüşmelere devam ettiklerini bildirdiler.

’Zatürre aşılarına bakıyoruz. Geçen yıl 30 bin kutu vermişiz, bu yıl 110 binden fazla kutu vermişiz’’ dedi.

Yani TEB’e göre hem daha az hem de daha geç tedarik edildi bu grip aşıları.  Zatürre aşısı ile oranladıklarında, grip aşısının tedarikinde sorun olabileceğini söylüyor Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak’a göre…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir