Gündem

Kıdem tazminatı ve iş güvencesi ortadan kalkıyor!

25 yaş altına yani gençlere, çoğunluğu emeklilikte yaşa takılan 50 yaş üstüne geçici işçilik getiren, kıdem tazminatı hakkını, çalışma ve iş güvencesi hakkını ortadan kaldıran düzenleme mecliste görüşülmeye başlandı. Tüm işçileri yakından ilgilendiren düzenlemelerin yer aldığı torba yasasına Muhalefet ve tüm işçi konfederasyonları karşı çıkıyor. Ama iktidar bu düzenlemeyi çıkarmakta kararlı…

Kıdem tazminatı ve iş güvencesi ortadan kalkıyor!

SÜRELİ SÖZLEŞME

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  (TBMM) 51 maddelik torba yasası görüşülüyor. İşçinin geleceğini ilgilendiren düzenlemelerde o torbanın içinde. Muhalefetin ‘’Zehir’’ sendikaların ‘’işverenlere torpil’’ dediği düzenlemeye göre işveren, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerle süreli sözleşme yapabilecek.

İŞVERENLERE TORPİL

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu: ‘’Onlarca maddede işverenlere teşvikler, destekler var. İşsizlik fonundan patronlara yapılan destek ödemelerinin daha da arttırılması var. Kurumlar vergisinin 5 puan düşürülmesi var. Ama işçiler açısından numunelik de olsa bir tane bile iyileştiren madde yok’’ dedi.

Kıdem tazminatı ve iş güvencesi ortadan kalkıyor!

KIDEM TAZMİNATI, ÇALIŞMA VE İŞ GÜVENCESİ

Özgür Özel: ‘’Torba yasasının içinde bütün işçilerin geleceğini yutacak zehir var ve güzel göstermek için üzerine şeker kaplamışlar. 50 maddeyi böyle pazarlıyorlar. Yapılan düzenleme ile işveren bir işçiyi 30 gün yerine sadece 9 gün çalıştırabilecek. Ya da bir ayın belirli günleri çalıştıracak ve çalıştırdığı günler sayısınca ücret ödeyebilecek. Sigorta primleri de aynı şekilde çalıştığı gün sayısı kadar yatacak. Yıllar sonra şunu söyleyeceğiz!.. ‘Emeklilikte Pirime Takılanlar…’ Çünkü pirimini doldurmamış yığınlar çıkacak karşımıza. AYT gibi EYT platformu… Kıdem tazminatı elden gidiyor, çalışma ve iş güvencesi ortadan kalkıyor’’ dedi.

Kıdem tazminatı ve iş güvencesi ortadan kalkıyor!

10 GÜNÜN ALTINDA ÇALIŞANIN PİRİMİ EMEKLİLİKTE SAYILMAYACAK

10 gün çalışan 10 günlük ücret alacak. Sigortası da çalıştığı gün kadar yatacak. İş sözleşmesi süreli olduğu için kıdem tazminatı hakkı da ortadan kalkmış olacak. İşçi, sözleşmesi fesh edildiği takdirde işe iade davası dahi açamayacak. 10 günün altında çalışırsa, çalıştığı gün sayısı emekliliğine de sayılmayacak.

ÖZGÜR ÖZEL: YİNE HALKTAN YANA TAVIR BELİRLEYİN

CHP Milletvekili ve Parti sözcüsü Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın filtresiz bacalar konusunda ki veto kararını hatırlatarak seslendi. Yine halktan, işçiden yana tavır belirleyin dedi.

Özel: Yakın gelecekte şunu söyleyeceğiz… Cumhurbaşkanı Erdoğan, termik santrallerinde ki bacalara ‘Bir yanda sermaye bir yanda halkım var. Ben halkımdan yanayım’ diyerek veto etmişti. Şimdi de bütün işçi konfederasyonları ‘kıdem tazminatıma dokunma ve esnek çalışma modeli gibi bir şey getirme’ diyor. Hadi bu getirilmesi planlanan bu düzenlemeyi de veto et…’’ diye seslendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir