Gündem

Tütün ve alkol satışında yeni dönem duyuruldu!

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) hayata geçirdiği mobil uygulama sayesinde satın alınan tütün mamulleri ile alkollü içkilerin sahte ya da kaçak olup olmadığı öğrenilecek.

YENİ UYGULAMA GELİŞTİRİLDİ 

GİB tarafından tütün mamulleri ve alkollü içki ürünlerindeki kayıt dışı üretim, sahte-kaçak ürünle mücadele ve vergi kayıplarının önlenmesi için çeşitli çalışmalar yapılırken “Tütün ve Alkollü İçki Mamullerinde Ürün İzleme Sistemi (ÜİS)” bu amaç ile geliştirildi. Bu sistem kapsamında yurt içinde üretilen ve ithal edilen tütün mamulleri yani sigara, içmelik tütün, nargile tütünü, puro-sigarillo, pipo tütünü, makaron, sigara kağıdı ile alkollü içkilerin bandrol veya kod uygulaması bulunmaktadır. 

Sistemle seri üretim tesislerinde gerçekleşen üretim anlık izlenirken, yapılan üretime uygun olarak ürüne bandrol veya kod uygulanıyor. Bu şekilde oluşan tüm veriler de GİB Veri Merkezine aktarılıyor. Bu veriler ışığında yürütülen risk analiz çalışmalarıyla gerekli saha denetimleri ve vergi incelemeleri yapılıyor.

ÜRÜN SORGULANACAK

Gelir İdaresi, tüketicilere yönelik olarak da GİB Bandrollü Ürün İzleme Sistemi (BÜİS) mobil uygulamasını geliştirmesi ile birlikte tüketicilere bandrol veya kod üzerinden ürünün bilgilerini ve sisteme kayıtlı bir ürün olup olmadığını akıllı telefonlarından sorgulama imkanı verileceği belirtildi.

Android ve IOS tabanlı akıllı telefonlarla çalışabilen uygulama, ürün bilgilerini ücretsiz olarak tüketiciye ulaştırıyor.

Bu uygulamayı indiren tüketiciler sistemdeki kod taramasını üründeki bandrol üzerine hizalayacak ve bu uygulama otomatik olarak ürünü tarayarak ürün hakkındaki barkod numarası, marka ve üretici firma bilgilerini tüketiciye sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir