Kamu Personelleri

Adalet Bakanlığı 10 bin İKM, zabıt katibi ve mübaşir alımı için flaş gelişme: O kişilere öncelik verilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığının 2021 yılı bütçesi görüşüldü. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül önümüzdeki dönemde poersonel istihdamının artacağını belirtti ancak beklenen 10 bin personel alımı konusuna değinmedi.

10 BİN PERSONEL ALIMI BEKLENİYOR

Adalet Bakanlığı ile CTE bünyesine 10 bin personel alımının önümüzdeki günlerde yapılması beklenşyor. Bu alımların Zabıt katibi, mübaşir, şoför, aşçı, teknisyen, avukat, hizmetli, psikolog, sosyal çalışmacı, istatistikçi, icra katibi, öğretmen, veteriner, infaz ve koruma memuru, cezaevi katibi, hemşire, kaloriferci kadrolarında yapılması beklenmektedir.

PERSONEL ALIMI İÇİN DÜZENLEME

Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeler kapsamında Adalet Bakanlığı ile CTE personel alımında düzenleme gündeme geldi ve 7242 sayılı kanunla personel atamalarında bazı kişilere öncelik verilkecek. Bu doğrultuda bu öncelik hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksekokulu mezunlarının yanı sıra meslek yüksekokullarının adalet veya ceza infaz güvenlik hizmetleri programı lise veya meslek liselerinin adalet alanı mezunlarına verilecek.

Bu düzenleme kapsamında “hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksek okulu” ibaresinin “hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu veya meslek yüksekokullarının adalet veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alan” şeklinde değiştirildiği belirtildi. Ayrıca bu maddeye birinci fıkraasından sonra gelmek üzere mevcut ikinci fıkranın ‘esaslar’ ibraesinden sınra “ile sınav kurullarının oluşumu” ibaresinin eklendiği kamuoyu ile paylaşıldı.

Beklenen 10 bin personel alımı için bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir