Gündem

İzmir için korkutan açıklama: 7,2 şiddetinde deprem bekleniyor!

DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’in deprem master planı olmadığını ifade etti ve deprem master planının bir ilin ya da bir ülke düzeyinde o bölgenin depreme hazır olması anlamına geldiğini deprem olmadan önce depreme hazır olması anlamına geldiğini belirterek hazırlıklar eğer yapılmışsa deprem geldiğinde kimsenin ölmemesi anlamına geldiğini mal kaybının en az düzeyde olması anlamına geldiğini ifade etti.

7,2 ŞİDDETİNDE DEPREM

Sözbilir açıklamalarında İzmir’de deprem tehlikesine dikkat çekti ve İzmir’de 6 ile 7,2 şiddeti arasında bir deprem beklendiğini burada farklı yerlerden geçen 17 fay olduğunu bu faylara göre deprem master planının yapılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca açıklamalarında Bergama fayının deprem ürettiğinde Tire ya da Kiraz fayı deprem ürettiğinde farklı yerler zarar göreceğini şu anda ruhsatsız binaları yıkıp ruhsatlı bina yapıldığını vurgulayan Sözbilir, yanlış bir mantık olduğunu doğal afet riski kapsamında kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini riskli binanın ya güçlendirilmesi gerektiğini ya da oradan alıp yenisinin yapılması gerektiğini ifade etti.

TÜRKİYE İÇİN GEREKİYOR

Açıklamalarında “İlk yapılması gereken bu. 17 fayın geçmişini bilmiyoruz. Geçmişte bu faylar ne yapmış geçmişini bilmediğimiz fayların geçmişini bilirsek, geleceğiyle ilgili bir söz söyleme hakkına sahip oluruz.” ifadelerini kullanan Sözbilir deprem tehlikesinin ne kadar yaklaştığını bu fayların bunun içinde hendek tabanlı çalışmaların yapılması gerektiğini bunun tüm Türkiye için gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir