Gündem

Sağlık Bakanı Koca salgına ilişkin bir kötü bir iyi haber verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında salgına ilişkin bir kötü bir iyi haber vererek virüsün bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçtiğini ifade etti.

Ayrıca Bakan Koca açıklamalarında aşı çalışmaları hakkında iyi bir haber verdi ve ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapıldığını bunlardan bir tanesinin klinik öncesi dönemi başarı ile tamamladığını insan denemelerine başladığını bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içinde olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Koca açıklamalarında önümüzdeki yıl 54’ü hastane olmak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak, 13 bin 995 nitelikli yatak kapasitesini daha Türkiye’ye kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.

KİTLESEL BULAŞTIRICILIK DÖNEMİ

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle oldu:

Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyle dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti.

Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor. 

İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış̧ durumdadır.

Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur.

AŞI İÇİN SEVİNDİREN HABER

Görünen o ki, hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız. Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.

Önümüzdeki yıl 54’ü hastane olmak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak, 13 bin 995 nitelikli yatak kapasitesini daha ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir