Emniyet Personeli

EGM Polis Akademisi Başkanlığı 27. dönem POMEM polis alımı başvuru tarihleri merak konusu oldu

2020 POMEM polis alımları hakkındaki beklentiler son günlerde artarken 26. dönem POMEM polis alımı eğitimlerinin başladığı duyurulmuştu. 

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Adaylar yılın başından bu yana POMEM alımları içinde beklenti içinde bulunuyor. Adaylar POMEM polis alımı için başvuru tarihlerinin ne zaman açıklanacağını araştırmaya başladı. Bu doğrultuda Emniyet Genel Müdürlüğü veya Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bir açıklama bekleniyor.

GENEL ŞARTLAR 

Polis olmak isteyen adaylar tarafından POMEM polis alımı genel şartları aranmaktadır. Bu doğrultuda POMEM genel şartları belli olurken yeni yayımlanacak olan ilanda şartlarda herhangi bir değişiklik olup olmayacağı belli değil. Güncel olarak POMEM genel şartları ise şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Adaylarda, 30 yaşından gün almamak, lisans mezunları için KPSS’lerin birinden P3 puan türünde en az (60,00) ve üzeri puan almak.

Yeni alımlarda bu şartlar değişiklik gösterebilecektir. 

ANLIK HABERDAR EDECEĞİZ 

Ayrıca 27. dönem POMEM polis alımı tarihleri henüz netleşmedi. Bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan, Emniyet Genel Müdürlüğünden veya Polis Akademisi Başkanlığından bir açıklama yapıldığında veya bir gelişme olduğunda adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir