Dgs

2020 DGS ek yerleştirme sonucu sorgulama!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından çok önemli bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda DGS ek yerleştirme sonuçlarının erişime açıldığı belirtildi. Duyurunun ardından adaylar sonuçların nasıl sorgulanacağını araştırmaya başladı. 

05 – 11 Kasım 2020 tarihleri arasında tercihleri alınan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2020-DGS) ek yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı yayımlanan duyuruda ifade edildi.

YAYIMLANAN DUYURU

Konu ile ilgili olarak söz konusu duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“05 – 11 Kasım 2020 tarihleri arasında tercihleri alınan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2020-DGS) ek yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına 19 Kasım 2020 tarihinde 16.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 23-27 Kasım 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayitadresi üzerinden 21-25 Kasım 2020 saat 23:59’a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Elektronik kayıt yapan adayların, ders kayıt işlemlerinde sorun yaşamamaları için e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine dair yazıyı ekranda görmeleri gerekmektedir.

E-kayıt işlemlerini başarıyla tamamlayan adayların, yerleştirildikleri üniversitelerin web sitelerinde duyurulacak olan tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelerine giderek kendilerinden istenen belgeleri yetkililere sunmaları gerekmektedir.

Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.”

SONUÇ SORGULAMA NASIL YAPILACAK?

Ek yerleştirme sonuçları kapsamında adaylar aşağıdaki linke tıkladıklarında açılan sayfada T. C. Kimlik Numaralarını ve aday şifrelerini yazarak giriş yapacaklardır. Giriş yaptıktan sonra sonuçlara ulaşılacaktır. Bunun yanı sıra adaylar ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine veya sonuc.osym.gov.tr adresinden T. C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sonuçlarını öğreneceklerdir.

2020-DGS Ek Yerleştirme Sonuçları İçin TIKLAYIN.

2020-DGS Ek Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler İçin TIKLAYIN.