Eğitim

Salgın nedeniyle 2021 YKS ve LGS'de flaş değişiklik!

Corona virüsü salgını kapsamında vaka sayılarında ciddi artış yaşanırken yeni kısıtlamalar da geldi. Yeni kısıtlamalar kapsamında okullar online eğitime geçti ve 4 Ocak’a kadar uzaktan eğitim yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise YKS ile LGS hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk YKS ve LGS hakkında yaptığı açıklamalarında öğrencilere iyi bir haberleri olacğaını bunu da önümüzdeki hafta bunu açıklayacaklarını vurguladı.

YKS VE LGS İÇİN DÜZENLEME

2021 yılı YKS ve LGS için geri sayımda devam ederken Bakanlık yetkilierin de bir açıklama geldi.MEB yetkilileri yaptıkları toplantıda LGS ve YKS ‘de yapılacak düzenlemeleri, öğrencilerin sorumlu olacağı konuları araştırmaya başladı. MEB yetkililerinin yaptığı toplantıda , geçen sene olduğu gibi sınavlarda yine ilk dönem konularının sorulması görüşünün ağırlık kazandığı aktarıldı.

Konu ile ilgili olarak Hürriyet’ten Nuran Çakmakcı sekizinci sınıfların gireceği LGS ile on ikinci sınıfların gireceği YKS’de ikinci dönem konularının olmayacağını ilk dönem konularına kadar öğrencilerin sorumlu olacağını ifade etti.

SINAVLAR İÇİN BEKLENTİLER 

Bunun yanı sıra bu düzenlemeler kapsamında geçen sene olduğu gibi süre artırımı ve braj puan için yeni düzenleme yapılması bekleniyor. Bu doğrultuda sınavlarda konu sayısı azalabilir. Soruların yorum ağırlıklı olabileceği, LGS’de 2 yerine tek oturum yapılabileceği, TYT’de 30 dakika ek süre verilebileceği, AYT’de ise 170 barajının bu yıl da sürebileceği beklentiler arasında yer alıyor.

2021 yılında LGS 6 Haziran’da yapılacak ve YKS’nin tarihi henüz belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir