Sağlık

Öksürük nasıl geçer? Ne iyi gelir? Öksürüğü kesen bitkiler neler?

Vücudu mikroplara karşı korumak için alınan savunma mekanizmasında ortaya çıkan öksürük son zamanlarda en fazla araştırılan konular arasında yer aldı.

ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

Öksürük vücudumuzun en önemli savunma sistemidir. Öksürük ile vücudumuzun içinde bulunan mikropların bir yerlere hasar vermeye çalıştığı ve kısa sürede bu zararlara karşı önlem alınması gerektiği uyarısında bulunulur. Peki bizi uyaran ve mikroplara karşı tedirgin eden öksürüğe hangi bitkiler iyi gelir? Öksürüğü ne keser? Sorularının cevapları şöyle:

Evde bitkileri kaynatarak ya da aşağıda aktaracağımız yöntemleri uygulayarak öksürük şikâyetinizi azaltabilir ya da tamamen çözebilirsiniz.

Öksürük nasıl geçer? Ne iyi gelir? Öksürüğü kesen bitkiler neler?

ÖKSÜRÜĞÜ NE GEÇİRİR?

Öksürük başlamasının hemen ardından bulunduğunu havayı öncelikli olarak havalandırın. Havalandırdığınız odayı sıcak su veya oda nemlendiricileri ile nemlendirerek yumuşatmaya çalışın. Soğuk ortamlardan uzak durun ve burnunuzu su ile bolca temizleyin. Öksürüğünüz bu yaptıklarınıza geçmiyorsa bir çaydanlık içinde su kaynatarak sıcak buharı uzun uzun burnunuzdan ve ağzınızdan içinize doğru çekin.

Öksürük nasıl geçer? Ne iyi gelir? Öksürüğü kesen bitkiler neler?

KURU ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Kuru öksürük için evde uygulayabileceğiniz yöntemler arasında bitki çayları yer almaktadır. Boğazı nemlendirmek ve yumuşatmak için bitki çaylarını deneyebilirsiniz.

Öksürük nasıl geçer? Ne iyi gelir? Öksürüğü kesen bitkiler neler?

ÖKSÜRÜĞÜ KESEN BİTKİLER

Öksürük başlamasının ardından sizi rahatsız edecek seviyeye ulaşmadan şu bitkileri kaynatarak içerseniz kendinizi rahatlatabilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitkilerin listesi şu şekilde:

Ayva çayı

Ekinezya Çayı

Yaseminli portakal çayı

Kuşburnu çayı

Sütlü bal

Ihlamur, Zencefil, Adaçayı

Pekmez

Pastil

Günde en az 2 litre su

Zerdeçal ve zencefil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir