Gündem

AVM'ler, Lokantalar, restoranlar ve kafeler hakkında Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan korkutan corona virüs açıklaması!

Türkiye genelinde 81 ilde Koronavirüsle mücadele kapsamında restoran, kafeler ve lokantalara müşteri almayıp sadece ‘gel al’ ve ‘paket servisi’ yaparak hizmet vermeye başlaması ardından yeni bir risk ortaya çıktı.

AVMLER, KAFELER VE RESTORANLAR HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA

Yeni tedbirler kapsamında lokantalardan, kafelerden, restoranlardan ve AVM’lerin yemek bölümlerinden yiyecek alanlar yemeklerini sokakta yere çökerek yemeleri hakkında Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklama yaptı.

Vatandaşların kalablalık görüntüler oluşturmasının arından Prof. Dr. Ceyhan, “Ama o görüntülerde görünen şey şu; tamamen mesafesiz ve maskelerini yemek yedikleri için çıkarıyorlar ve çok yakın mesafeden temas ediyorlar. Vatandaş demek ki neden bu yasağın çıktığını anlamamış. Onlar herhalde restoranda bir risk olduğunu düşünüyorlarmış. Dolayısıyla aldıkları şeyi bir arada yemenin risk oluşturduğunu anlamamışlar. Bazı yerlerde de restoranda çalışan birisi için de yer göstermek lazım. Açık alanda mesafenin sağlanacağı yerler oluşturmak lazım. Siz eğer insana çözüm göstermezseniz o bir şekilde yemek yemek zorunda” dedi.

AVM'ler, Lokantalar, restoranlar ve kafeler hakkında Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan korkutan corona virüs açıklaması!

MASKESİZ EN AZ 2 METRE OLSUN

Meydana gelen durum hakkındaki riskle ilgili olarak ise Ceyhan, “Buradaki risk insanlar bir maskesini çıkarıyor yemek yerken, iki, ‘maskenizi çıkardığınız zaman en az 2 metre mesafeniz olsun’ diyoruz, öyle bir mesafenin olmadığını görüyoruz. İnsanlar 30-40 santimetre yakınlıkta yemek yiyorlar. Restoranda olsa hiç değilse sandalyeler arasında bir mesafe sağlanır. Dolayısıyla restoranlarda yemekten daha riskli hale gelmiş şimdi” ifadesini kullandı.

Ceyhan’ın açıklamasının devamı şöyle:

Bu tedbirlere yenileri eklenerek mümkün olduğu kadar kısa sürede bu salgından kurtulmamız lazım. Mümkün olduğu kadar ek tedbirleri de geciktirmeden alıp kısa sürede, bunu toplumdaki sosyal hayatı mümkün kılacak sayılara indirmemiz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir