Gündem

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile flaş genelge! Tüm Türkiye'de yapılacak! 4 gün boyunca..

Gönderilen genelgede koronavirüs salgını sebebiyle, kontrollü sosyal hayat döneminde maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulup uyulmasına bakılacak ve 4 gün boyunca tüm Türkiye’de denetim yapılacak.

81 İLE GÖNDERİLDİ

Konuyla ilgili hazırlanan genelge 81 il valiliğine gönderildi. “Covid-19 Denetimleri” konulu genelge de 26 – 29 Kasım tarihleri arasında pazar yerleri, toplu taşıma ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda denetim yapılacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile flaş genelge! Tüm Türkiye'de yapılacak! 4 gün boyunca..

GENELGE

Gönderilen genelgede şu ifadeler yer aldı:

Bugüne kadar vali/kaymakamların koordinasyonunda kamuoyunda görünürlüğü yüksek denetimlerim salgınla mücadeleye önemli katkıları olduğu ifade edilen genelgede 4 gün boyunca yürütülecek olan denetimlerle ilgili de şu bilgilere yer verildi.

26­-27­-28­-29 Kasım 2020 tarihlerinde tüm il ve ilçelerde, vali ve kaymakamların koordinasyonunda; başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.

Toplu ulaşım araçlarına yönelik denetimde toplu ulaşım araçları tek tek kontrol edilecek. Özellikle yolcu kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizlik tedbirlerinin alınması hususlarına ağırlık verilecek.

Her bir pazaryeri için ayrı ayrı olmak üzere pazaryeri yöneticisi ilgili yerel yönetimler tarafından belirlenerek valilik/kaymakamlıklarla ivedi şekilde paylaşılacak.

Salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazaryeri yöneticilerinin denetim ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkin şekilde sağlanacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile flaş genelge! Tüm Türkiye'de yapılacak! 4 gün boyunca..

AVM’lere yönelik denetimlerde alışveriş merkezi içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma saatleri kısıtlamalarına uyulması hususlarına ağırlık verilecek.

Alışveriş merkezlerinin denetiminde daha önce illere gönderilen genelge kapsamında alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı hususu özellikle denetlenecek.

Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada aksaklığa meydan verilmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir