Gündem

Ehliyet affında flaş gelişme! Ehliyet cezalarına af var mı?

100 ceza puanını dolduran, hız sınırı ya da trafik cezaları sebebiyle ehliyetine el konulan sürücüler, ehliyet affı gelmesi için seslerini duyurmaya çalışıyor. TBMM’de gündeme gelen ehliyet cezalarına af konusuna ilişkin açıklama MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek tarafından yapıldı.

BİR DEFAYA MAHSUS EHLİYET AFFI

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, yapmış olduğu açıklamasında, “Ceza puanından dolayı ehliyetine el konulan, herhangi bir cana kastetmemiş olanlara bir defaya mahsus bir ehliyet affının çıkarılması talebimizdir” diyerek, ehliyet cezalarına af gelmesini isteyenlerin sesi oldu.

ehliyet-cezalarina-af-gundemi-meclise-getirildi-e1607885499373.jpg

“SÜRÜCÜLER EHLİYET AFFI BEKLİYOR”

MHP Milletvekili Baki Şimşek, açıklamasının devamında ehliyet affına ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

“Ceza puanından dolayı ehliyetine el konulan, herhangi bir cana kastetmemiş olanlara bir defaya mahsus bir ehliyet affının çıkarılması talebimizdir100 ceza puanını doldurmuş olan, hız sınırından dolayı ehliyetine el konulan ya da trafik cezaları bulunan sürücüler ehliyet affı bekliyorlar. Bu pandemi süreci içerisinde bu vatandaşlarımızın meslekleri şoförlük olduğu için iş bulamadıklarını, kalan cezalarının paraya çevrilmesini istiyorlar. Bu sebeple sadece ceza puanından dolayı ehliyetine el konulan, herhangi bir cana kastetmemiş olanlara bir defaya mahsus bir ehliyet affının çıkarılması talebimizdir”

MALLAR DEĞERİNİ KAYBETMEKTEDİR

“Sayın Bakanım, benim geçtiğimiz bütçe görüşmelerinde dile getirdiğim bu yediemin depolarında haciz ve icra işlemlerinden dolayı bekletilen araçlarla ilgili bir kez daha size hatırlatmada bulunmak istiyorum. Türkiye’de binlerce, yüz binlerce araç, yüz binlerce motosiklet bürokrasiden dolayı, mahkemelerin sonuçlanamamasından dolayı on yıldır, yirmi yıldır, otuz yıldır yediemin depolarında bekletilmektedir. Burada hem millî servet yok olmakta hem de bu mallar değerini kaybetmektedir”

2019-yeni-ehliyet-harci-ucreti-kac-para-olacak-8246.jpg

“Bununla ilgili de Adalet Bakanlığıyla ve Maliye Bakanlığıyla bir uzlaşma yapılarak yediemin depolarına değişik sebeplerden dolayı, borcundan veya trafik cezalarından dolayı çekilen araçların en az altı ay bir yıl gibi bir süre içerisinde yeniden satışının yapılabilmesi hem devletimizin buralardan olan alacağının tahsilatına hem vatandaşlarımızın borçlarının azalmasına sebebiyet verecek hem de Türkiye yıllarca milyarlarca dolarlık hurda ithalatı yapıyor, bunların bir kısmının da geri dönüşümünün sağlanarak hurda ithalatını azaltacağını düşünüyorum”

YAPILACAK OLAN İŞLEM BASİT

“Bunu mutlaka Hükûmetin gündemine almasını bekliyorum. Yapılacak olan işlem basit: Uyuşmazlık hâlinde en geç bir yıl içerisinde araç satılmalı ve paraya çevrilmelidir. Bu satış süreci hızlandırıldığında araçlar çürümekten kurtulacak, erken satılacağı için de değer kaybı olmayacaktır. Devletin alacağı varsa tahsil edilmiş olacak, vatandaşın borcu azalacak, ekonomiye katkı sunulacak. Satış da mezat salonlarında değil, e-ihaleyle internet ortamında yapılmalı ve herkese açık olmalıdır”

Bir Yorum

  1. Birde şu ehliyete hak kazanmış ama maddi imkansızlıktan trafikten egliyetini alamayıp dosyasi elinde olan kazanılmış hakları iptal edilen vatandaslarada bir af gelse egliyetlerini alabilseler

  2. Her insan son bi şansı hak eder alkolden verdim ama çok pişmanım şuan işsizim çok zor durumdayım çok zorluk çekiyorum yetkililerin konuya bi el uzatmasını bekliyoruz hapisanelerden çıkıyo insanlar bizde bu şansı hak ediyoruz pişmanım

  3. Alkolden kaptırdım hep arkadas cevrem yuzuune pişmanim lütfen Bi af gelsin cezalar neyse odemeye hazırız

  4. herkese af veriyorsunuz elhandurullah bizde müslümanız kendi adamlarınıza af çıkartıyorsunuz özel aflar sürücü bir hata yapmış onlara neden bir af çıkmıyor herkesin çolugu çocugu var duyun artık bu magdurların sesini

  5. Terör,suçlarına ve birçok suç unsurlarına af geliyor. Ehliyetlere de gelebilmeli. Madden ve manen çok faydalı olacaktır. Ehliyetsizlik zaten ağır bir yıkım. Bir şans tanınmalı.

  6. Bende hatamı biliyorum fakat ne kazaya karıştım nede Alköllüyken bir olayım oldu sadece Alkollü araç kullanırken uygulamaya denk geldim emekliyim geçinemiyorum iki erkek çocugum var yuvalarını kurmam gerek mesleğim şoförlük bu kadar ceza yeter devlet büyüklerimiz nelere kimlere af çıkarttı af bizimde hakkımız EHLİYET AFFI İSTİYORUMMMM

  7. Abi nasıl yani cezan var diye ehliyeti almıyormusun bilgi verirmisin rica etsem

  8. 2017 de ehliyetimi aldılar 2 seneliğine 4 yıl oldu hala geri alamıyorum virüs var die südge egitimini açmadılar sonunda açtılar hastaneye sevk ettiler sağlık raporu için sebep ?? 60 promil alkol çıktıgı için yani 1 bira yav bunun için 4 sene geçti ALLAH İÇİN AFFI ÇIKARIN İŞİMİZ ARAÇ İLE MAHVOLDUK BİR KEREYE MAHSUS AF İSTİYORUZ

  9. 4 ay önce arkolden ehliyetime el konuldu motorsiklet ile yakalandım TIR söförüyüm ve calışamıyorum bir defaya mahsus af istiyoruz. Çok pişman ve perişan durumdayız.

  10. Afffffffffffffffff bekliyoruz seçim geldiğinde bu günleri hatırlayarak oyumu kullanacağım anlayan anladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir