Sağlık

Evde kahve ile koronavirüs testi yapabilirsiniz!

Uzmanlar, salgının rotaya çıktığı ilk dönemlerinden beri, koronavirüsün en önemli belirtileri arasında koku kaybını gösteriyor. Aynı şekilde meydana gelen bu koku kaybı sabah uyanıldığında tespit edilebiliyor.

zieiqlbt50annua3olxd6q.jpg

9 AY BOYUNCA UYGULANMIŞ

Konuyla ilgili çalışma Penn State Üniversitesi’nde çalışan duyubilimci John E. Hayes ile bulaşıcı hastalık bilimci Cara Exten, tarafından yapıldı. Koronavirüs salgının uzmanları son 9 ay içerisinde koku tabanlı tarama ve test programları üzerinde çalıştılar.

kahve-cesitleri-populer-kahvelerin-yapilisi-687x400.jpg

GÜNLÜK KAHVE RUTİNİ

Öğrencilerden biri Ekim aylarının ilk zamanlarında annesi ve kendisi için meydana gelen günlük rutin kahve olayını paylaştı. Bu da kahvenin koronavirüs testinde nasıl kullanabileceğini gösteriyor.

Öğrenci, günlük kahvesini içerken, öğleden sonra bir gün kahvenin kokusunu ve tadını alamadığını fark etmiş. Bu olay sonrasında hemen çam kokulu temizlik spreyini koklamaya kalktığında ise yine koku alamadığını fark etmiş.

screenshot-2.jpg

TEST YAPTIRMIŞ

Koku duyusunun bir anda kaybolması üzerine hemen koronavirüs testinin yaptıran anne ve öğrencinin test sonucu pozitif olarak açıklanmış.

İlk zamanlarda meydana gelen koku kaybını ciddi bir belirti olarak alan ve hızlı test yaptıran anne virüsün başkalarına bulaşmadan önce kendisini hemen izole ederek, virüse karşı önlem almış.

kapak-110044.jpg

SABAHLARI TESPİT EDİLEBİLİYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar koku kaybının sabah saatlerinde tespit edilebildiğini söylüyor. Aynı zamanda sabah uyandıklarında kahve kokusunu alamayan kişilerin mutlaka koronavirüs testi yaptırması gerektiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir