Sağlık

‘Trans yağ içermez’ ifadesi 1 Ocak’tan itibaren etiketlerden kaldırılıyor!

Sektörün görüşüne açılan taslağın kabul edilmesi durumunda ürünlerinde trans yağ kullanmayan üretici, bunu ambalaj üzerine yazamayacak. Bu şekilde haksız rekabetin önüne geçilmesi hedefleniyor.

trans-yag-nedir-tehlikeleri-nelerdir-696x364.jpg

GÖRÜŞE AÇILDI

Konuyla ilgili taslak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan, “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” web sayfası üzerinden görüşe açıldı.

5c8bfa2107291c1d74f82251.jpg

KULLANILAMAYACAK

Bu yönetmenliğin içerisinde “Yönetmelik ile getirilen kısıtlamalar kapsamında gıda etiketlerinde trans yağ ile ilgili beyan yapılmaz” ibaresi bulunuyor. Taslağın kabul edilmesi durumunda ürünlerinde trans yağ olmayan üretici bu ibareyi kullanmayacak.

TÜKETİCİYİ YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkilere göre bu ibare kullanıcıları yanlış olarak yönlendiriyor. Çünkü ürünlerde bulunan bu ibare, ambalajında “Trans yağ yoktur” ibaresi yazmayan ürünlerde trans yağ bulunduğu düşüncesini oluşturuyor.

screenshot-3.jpg

1 OCAK’TA GEÇMİŞ OLACAĞIZ

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Bu düzenleme ile ‘trans yağ yoktur’ ibaresini kaldırıyoruz. Zaten trans yağ kullanımını yüzde 2 ile sınırlandırdık. Bu çok önemli bir düzenleme. Yağ olan bir gıdada yüzde 2’nin altında trans yağ olması ancak analizle tespit edilebilir. Trans yağ olma olasılığı çok düşük. Etikete ‘trans yağ yoktur’ diye yazıldığında tüketicide yanlış algı yaratabilir. Diğer ürünlerde trans yağ varmış gibi bir algı oluşuyor. Bunu önlemek istiyoruz. AB, Nisan 2021’de bu uygulamaya geçecek, biz 1 Ocak itibariyle geçmiş olacağız. Geçmişte, GDO ile ilgili benzer bir durum yaşanmıştı. Türkiye’de gıdalarda GDO kullanımı yasak. Bazı üreticiler gıda etiketine ‘GDO yoktur’ diye yazınca diğerleri için haksız rekabete neden olur diye kaldırılmıştı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir