Ekonomi

Çiftçiler zor durumda! Kişi başı ortalama 61 bin TL borç düşüyor!

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır Tarım ve Orman Bakanı Pademirli’nin yaptığı açıklamasına flaş bir iddia ile cevap verdi. Çiftçilerin ortalama kişi başı 61 bin TL borçlu olduğunu ve hatta traktör ile ineklerin haczedildiğini ileri sürdü.

ciftcilerin-traktorleri-haczediliyor-600x375.jpg

TRAKTÖR VE İNEKLERİ HACZEDİLİYOR

Sındır, açıklamasında çiftçilerin traktör ve ineklerinin haczedildiğini belirterek, şu ifadeyi kaydetti:

“Sayın Bakan bir televizyon kanalında 10 Aralık günü yaptığınız bir değerlendirmede çiftçinin son iki yılda rekor düzeyde gelir elde etmiş olduğunu -bu geçtiğimiz hafta- çiftçimizin moralinin şu anda son derece iyi olduğunu, hepsinin birçok borcunu ödediğini, traktörünü yenilediğini belirtmiş ve “Şu anda tarım ve hayvancılık sektöründe ‘Benim işim kötü.’ diyen bir arkadaşımız olmamalı, olamaz.” demişsiniz, böylesi akıl almaz ifadeler kullanmışsınız. Peki, bu çiftçiler bu ülkenin çiftçileri değil mi Sayın Bakan? Ne diyorlar? “Beraber battık biz bu yollarda.” Peki, bu çiftçiler bu ülkenin çiftçileri değil mi Sayın Bakan? Traktörleri ve inekleri haczediliyor”

borccc.jpg

18 MİLYAR LİRADAN FAZLA ARTIŞ OLDU

Çiftçilerin, banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların 128milyar lirayı geçtiğinin altını çizen Sındır, “Çiftçimizin, bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcu 128 milyar lirayı, çiftçi başına ise ortalama 61 bin lirayı buldu. Zamanında ödenemeyen yaklaşık 5 milyar lira borç, bankalar tarafından yasal takibe alınmış durumda. Sadece bu yılbaşından bugüne kadar borç değerinde 18 milyar liradan fazla artış oldu. Tarıma bu yıl vermiş olduğunuz 22 milyar lira desteklemenin de nereye gittiği ortada, öyle değil mi Sayın Bakan?” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir