Ekonomi

Son dakika vatandaşlara flaş TL çağrısı! Tüm varlıklarınızı TL’ye çevirin

Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara TL çağrısı yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TL ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı açıklamasında, “Halkımızın tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz. Son zamanlarda TL cinsi varlıklara olan güveni artırmak için piyasa dostu adımlar atıldı. Vatandaşlarımızdan birikimlerini dövizden TL’ye çevirerek mücadelemize destek vermelerini bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZİ SALGIN SONRASI DÖNEME HAZIRLIYORUZ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, “Geçtiğimiz hafta itibarıyla bankalarımızın döviz açık pozisyonu bulunmadığı gibi sektörde 3,2 milyar dolarlık döviz pozisyonu fazlası vardır Portföy akımlarının yanında uluslararası doğrudan yatırımları da ülkemize çekmenin peşindeyiz. Bütçe görüşmelerinden hemen sonra ekonomik, hukuki ve idari reform paketlerini Meclisimize taşımaya başlıyoruz. Ülkemizi salgın sonrası döneme hazırlıyoruz. ” dedi.

Erdoğan açıklamaları şöyle:

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Aldığımız tedbirleri sadece ve sadece milletimizin hayatını, sağlığını düşünerek belirliyoruz. Vaka sayılarındaki artışa ve hastanelerimizdeki doluluk oranlarına bakarak kararlaştırdığımız ilave tedbirleri milletimizle paylaştık.

Yıl sonuna kadar yüzde 20’den 10’a indirdiğimiz gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulama süresini 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

Yüzde 18’den yüzde 8’e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz

Salgının etkisinin en aza indirilmesi için yıl ortasında başlattığımız konaklamadan yeme içmeye bakım oranıma kadar KDV indirimlerinin sürelerinde yine 1 Haziran’a kadar uzatıma gittik.

Esnafımıza kira desteği için hazırlıklara başladık.

Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiye 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız.

Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresini 1 Haziran’a kadar uzattık

İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız

YERLİ AŞI

Bahar aylarında kendi aşımıza kavuşarak çok daha yaygın aşılama sürecine geçeceğiz. 

YILBAŞINDA KISITLAMA

Sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe saat 21.00’den 4 Ocak Pazartesi saat 05.00’e kadar kesintisiz uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir