Sağlık

Koronavirüse yakalanan çocuklarda bu belirti görülüyor! Hemen hastaneye koşun!

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Binnaz Çelik, salgına yakalanan çocuklarla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Salgın sonrasında özellikle 3-4 ay sonra MIS-C sendromunun geliştiğini söyleyen Çelik, aileleri uyardı.

KALPLE İLGİLİ YORULMALAR OLUYOR

MIS-C (Multifinflavotuvar) ile ilgili, “Sendroma yakalanan çocuklarda ateş oluyor, sonrasında ciltte döküntüler, kalple ilgili yorulmalar olabiliyor” diyen Dr. Binnaz Çelik, salgına yakalanan çocuklarla ilgili hayati bir uyarı yaptı.

5f045cbfc9de3d23b8d2ac4c.jpg

KORONA ÇOCUKLARDA CİDDİ ETKİ GÖSTERİYOR

Son dönemlerde salgının çocuklarda hafif seyrettiğine dair bir takım söylentilerin dolaştığını belirten uzman isim, konuyla ilgili şu açıklamayı kaydetti:

“Çocuklarda virüs sırasında veya 4-6 hafta sonrasında MIS-C sendromu gelişebiliyor. Bu sendroma yakalanan çocuklarda ateş oluyor, sonrasında ciltte döküntüler, kalple ilgili yorulmalar olabiliyor. Birçok sistemi etkileyen şeyler olabiliyor. Başlangıçta ateş gibi gözükse de sonrasında ağır seyreden bir hastalık. Bu bulgulara rastlandığından ailelerin grip şeklinde düşünmek yerine acilen bir sağlık kurumuna başvurmaları lazım. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bildirdiğine göre 19 yaş altında görülüyor. 19 yaş altında herhangi yaş durumunda bu sendrom görülebiliyor. Korona çocuklarda da ciddi bir hastalığa neden olabiliyor. Tedavi olarak Immunglobin veriyoruz. Eğer bu tedaviden fayda görmezlerse yüksek doz kortizon tedavisi veriyoruz. Genel olarak bu tedavilerde hastalarımız 24-48 saat arası tedaviye cevap verdi”

cocuk-corona-shutter-1-16-9-1584952254.jpg

SON 5 AYDIR ÜLKEMİZDE GÖRÜLÜYOR

Bu hastalığın ülkemizde son 5 aydır görüldüğünü belirten Dr. Çelik, “MIS-C artmaya başlamıştı; ancak bu koronavirüsle ilgili mi yoksa başka bir neden mi var diye düşünülüyordu. Daha önce bizim bildiğimiz Kawasaki hastalığı ile ilgili bulguları örtüşüyordu. Acaba Kawasaki hastalığı mı dedik; ama vakalar artınca bunun koronavirüsle ilişkili MIS-C sendromu olduğu ortaya çıktı. Son 4-5 ay içerisinde ülkemizde de MIS-C sendromunu görmeye başladık. Bu durumun virüsün mutasyon geçirip geçirmediği konusuyla bağı olduğu daha belli değil. Bizde hayatını kaybeden MIS-C sendromu hastası olmadı. Ancak, Avrupa’da az da olsa ölüm yaşandı. Çocukları bulaştan korumak çok önemli” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir