Gündem

Bölge halkı panik halinde! Uzmanlar açıkladı! Bu görüntü depremin habercisi!

10 gündür meydana gelen gaz çıkışına ilişkin açıklama yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdurrahman Arıkan, ” Burdur birinci derece deprem bölgesi olduğu için bu bir stres boşalması olabilir. Bu kabarcıklar olası depremin habercisi olabilir. Yer altından gelen her türlü gaz veya sıvı çıkışı bir sıkıntının başlangıcı olabilir” diyerek, bölgedeki vatandaşları uyardı.

burdur-golundeki-gaz-cikisi-olasi-bir-depremin-habercisi-olabilir-1767-dhaphoto4.jpg

10 GÜNDÜR GAZ ÇIKIŞI

Bölgedeki vatandaşlar, özellikle son 10 gündür Halk Plajı sahiline yakın kısımlarda 10 gündür bir gaz çıkışının olduğunu belirtti. Bu durumun Burdur’un birinci deprem bölgesi olması sebebiyle, olası bir depremin habercisi olabileceği belirtildi.

burdur-golundeki-gaz-cikisi-olasi-bir-depremin-habercisi-olabilir-1767-dhaphoto2.jpg

FAY HATTA NEDENİYLE

Burdur Gölü’nün tektonik göl olması sebebiyle, meydana gelen bu tür olayların daima yer bilimcileri heyecanlandırdığını belirten Arıkan, şu açıklamayı yaptı:

“Burdur Gölü, tektonik çökelmelere suyun dolması sonucu oluşmuştur. Gölün batı kısmındaki fay hattı nedeniyle ani bir derinleşme söz konusu. Derinlik bazı bölgelerde 100 metreye kadar inebiliyor”

burdur-golundeki-gaz-cikisi-olasi-bir-depremin-habercisi-olabilir-1767-dhaphoto1.jpg

OLASI DEPREMİN HABERCİSİ OLABİLİR

Bölgede kısa süre içerisinde izin alındıktan sonra çalışma yapılacağını belirtirken Arıkan, “Göl tektonik olduğu için bu tür gaz veya ani sıvı çıkışları biz yer bilimcileri her zaman heyecanlandırır. Bu niteliği belirsiz kaynama ancak tam teşekküllü incelemenin ardından netliğe kavuşabilir. Benim şahsi görüşüm Burdur birinci derece deprem bölgesi olduğu için bu bir stres boşalması olabilir. Bu kabarcıklar olası bir depremin habercisi olabilir. Yer altından gelen her türlü gaz veya sıvı çıkışı bir sıkıntının başlangıcı olabilir. Çünkü çatlaktan bir gaz veya su çıkışı var. Bu da yüzeyde farklı bir anomaliye sebep olmakta”  açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir