Ekonomi

Emekli olmak isteyenleri çok yakından ilgilendiriyor! 1 Ocak’tan önce başvurursanız daha az ödersiniz!

Emekli olmak isteyenlerin yakından takip ettiği bir durum meydana geldi. Yeni asgari cüretin açıklanmasına çok az kaldı. Açıklanmadan başvurduğunuzda daha az ücret ödeyeceğiniz belirtildi. 1 Ocak2tan itibaren doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanmalarına zam gelecek.

5e830d6fae298bb0cd466848.jpg

1 OCAK’TA ZAM GELİYOR

Sigorta başlangıcını geriye çekme ya da prim sürelerini satın alma noktasında ilk tercih edilen işlem borçlanmadır. 1 Ocak 20021 tarihi itibariyle başvurulması durumunda önemli bir prim avantajı elde edebilirsiniz.

YENİ ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Borçlanmak isteyenler için son 15 gün kaldı. 15 gün sonra hesaplamalar, yeni belirlenen asgari ücret üzerinden yapılacak. En çok tercih edilen ve bilinen borçlanma çeşitleri olan doğum, yurt dışı ve askerlik borçlanmaları da buna göre artacak.

emekli-olmayi-bekleyen-herkesi-ilgilendiriyor-zam-4832647.jpg

ASKERLİK BORÇLANMASI

Askerlik yapılan süreyi kapsayan askerlik borçlanması, askerlik yapılan süre kadar borçlanma imkanı tanımaktadır. Aynı şekilde 18 ay üzeri askerlik yapan bir kişi bu durumu belgelediğinde yine borçlanma hakkından yararlanabilmektedir.

DOĞUM BORÇLANMASI

Tercih edilen bir diğer borçlanma türü doğum borçlanmasıdır. 1 Ekim 2008 itibari ile kadınlara tanınan doğum borçlanmasının en temel amacı, kadının doğum sonrasında çocuğuna bakması için sosyal güvenceden mahrum bırakıldığı zamanların telafi edilmesidir. Bir kadının doğum borçlanması hakkını kazanabilmesi için doğum öncesinde sigorta girişinin olması gerekiyor.

kira-faizsiz-kredi-elektrik-dogal-gaz-nakit-de-4834745-001.jpg

YURT DIŞI BORÇLANMASI

En ciddi olan durumlar arasında yurt dışı borçlanma bulunuyor. Vatandaşların yurt dışında sigortalı olarak çalıştıkları ya da ev hanımı olarak geçirdikleri süreyi kapsıyor. Yeni asgari ücretten zammından en çok etkilenen borçlanma türü yurt dışı borçlanması olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir