Sağlık

Herkesi yakından ilgilendiriyor! Koronavirüse karşı bağışıklığı zımba gibi yapıyor!

Koronavirüse hiç yakalanmamış kişiler kendini daha fazla korumaya çalışırken, salgına yakalananlar bir kere daha yakalanmamak için beslenmesine dikkat etmeye özen gösteriyor. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan, salgına karşın bağışıklığın yükseltilmesi için beslenmemizde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.

752x395-bagisiklik-sistemini-guclendirmek-icin-ne-yapmalidir-nasil-beslenmeli-1561536660618.jpg

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÖNEMLİ

Salgına karşın vücudumuzu koruma altına almak son derece önemli. Özellikle kişiler hasta olduktan sonra iyileşebilmek adına doğal besinlere yönelmeye çalışıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda koronavirüse karşın en etkili silahın bağışıklık olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Peki, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

besinler-800x500.png

TAZE VE İŞLENMEMİŞ YİYECEKLER TÜKETİLMELİ

Bu dönemde sağlığımıza daha fazla dikkat ediyoruz. Doğru beslenmenin hayati derece önem taşıdığı bu günlerde vücudumuza ihtiyacı olan vitamin, mineral, antioksidan ve proteini vermek gerekiyor. Aynı zamanda taze ve işlenmemiş yiyecekler tüketilmesi son derece önemli.

BUNLARDA KAÇININ

Bağışıklığı düşüren fazla kilo, yağ, şeker ve tuzdan mutlaka uzak durulması gerekiyor. Bu durumlar aynı zamanda kalp hastalığı, felç ve diyabeti de beraberinde getirebiliyor. Kişinin bağışıklık sistemi düştüğü için iyileşmesi de bir o kadar uzun sürüyor.

koronaviruse-karsi-dogal-antibiyotik-zeytin-yapragi-cayini-gunde-3-kez-tuketin-1608012984-2085.jpg

Besinlerin mutlaka iyi pişmiş olması gerekiyor. Konuyla ilgili henüz net bir araştırma olmasa da gıda hazırlamada mutlaka hijyeni ve temizliği en üst sıralarda tutmak son derece önemli.

Günlük olarak mutlaka yumurta, süt ve peynir 3’lüsü tüketilmeli. Son derece kaliteli proteinler olan bu besinler, günlük olarak tüketildiğinde kişinin bağışıklığını arttıracaktır. Bununla birlikte probiyotik takviyeli yoğurtlar ve kefir gibi ürünler e tüketilebilir.

5fd76edfd3806c14d096ef01.jpg

Aynı zamanda C vitamininin de bu dönemde önemli olduğunu akıllardan çıkarmamak gerekiyor. Yeşil yapraklı sebzeler ve narenciye grubu meyveler C vitamini açısından tam bir depo!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir