Sağlık

Moderna aşısı uygulaması hakkında son dakika açıklaması!

Bugün etkin olması ile gündeme gelen Moderna aşısı uygulaması hakkında Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklamada bulundu.

PROF. DR. CEYHAN’DAN MODERNA AŞISI AÇIKLAMASI GELDİ

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Yanlış bir çalışma dizaynı. Moderna aşısı uygulamasında 1. Doz ve 2. Doz öncesi sürüntü bakarak, aşının mukozal koruyuculuk sağladığı iddia edilmiş.” dedi.

2020/07/05/prof-dr-mehmet-ceyhandan-onemli-uyari-kafe-ve-restoranlara-gittiginizde-mutlaka-1592723593109.jpg

ÇOK KISA SÜRE KALIRLAR

Öte yandan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Virüsler bakteriler gibi boğazda kolonize olmazlar, çok kısa süre kalırlar. Bu nedenle uzun bir süre günlük testler yapılması gerekir. Asemptomatik (belirtisiz) enfeksiyona tek testle karar verilememelidir. – Bulunan pozitiflik oranı (binde 3) çok düşük. Türkiye nüfusu kadar bir ülkede aktif vaka 2400 olur (şu anda bizde 100.000).” ifadelerini kullandı.

elb8a47wmayl1eu.jpg

GERÇEK VAKA SAYISI SAPTANMASINI GÜÇLEŞTİRİR

Ayrıca Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıklamasının devamında, “Yani çalışmanın yapıldığı yerde bulaş riski çok düşük. Bu da gerçek vaka sayısı saptanmasını güçleştirir. – bu dönemde aşı etkinlikleri ile ilgili yapılan çalışmalar çok dikkatli değerlendirilmeli ve çalışmaların detayı görülmeden karar verilmemelidir” şeklinde paylaşımda bulundu.

screenshot-4-001.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir