Ekonomi

Merkez Bankasından dolar ve euro için kritik hamle!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para ve Kur Politikası metninin sunumunu gerçekleştirdi ve önemli açıklamalarda bulundu. Naci Ağbal açıklamalarında fiyat istikrarının sağlanmasının herkesin ortak amacı olduğunu belirtti ve politika duruşunun daha da sıkılaşacağını vurguladı.

ALIM SATIM İŞLEMİ YAPILMAYACAK

TCMB kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amaçlı döviz alım ya da satım işlemi yapılmayacağını belirten Naci Ağbal açıklamalarının devamında fiyat istikrarının sürdürülebilir büyümenin istihdam ve refahın ön koşu olduğunu ifade etti.

Ekonomik faaliyet 3. çeyrekte iç talep kaynaklı belirgin toparlanma kaydettiğini belirten Ağbal açıklamalarının devamında “Hızlı parasal genişlemenin gecikmeli etkileriyle, ekonomide ısınmanın son çeyrekte belirginleştiği görülmektedir. ÜFE’deki yükseliş eğilimi, TÜFE üzerinde maliyet baskılarını artırdı.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra Ağbal açıklamalarına şöyle devam etti:

“2021 yılında para politikasında sıkı ve kararlı bir duruş sergilememiz gerekiyor. Para politikası enflasyonu düşürme hedefine odaklanarak uygulanacak Politika duruşumuz daha da sıkılaşacak. Zorunlu karşılıklar ile likidite araçları etkin şekilde kullanılacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir