Ekonomi

Asgari ücret maaş ile çalışanları sevindirecek açıklama geldi! 2021 Asgari ücret maaşı

 Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı  Mahmut Arslan asgari ücret maaş alanları yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu.

ASGARİ ÜCRET BEKLENTİLERİ KARŞILAMALIDIR

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan asgari ücret maaşı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Asgari ücret, gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracıdır. Asgari ücretin beklentilere ve ülkemiz gerçeklerine denk düşecek bir şekilde artırılması gerekmektedir.” dedi.

5fd9e4d255427e1d343eec7a.jpg

ASGARİ ÜCRET MAĞDURİYETLERİ GİDERMELİDİR

Öte yandan Arslan açıklamasında, “Ülkemiz pandemi koşulları sebebiyle olağanüstü bir dönemden geçmektedir. Hükümetimiz çalışma hayatına yönelik önlem ve tedbirleri hayata geçirmiştir. Ancak özellikle bazı sektörde çalışanların mağdur olduğu, iş ve gelir kaybı yaşadığı kritik bir süreç yaşanmaktadır. Asgari ücret belirlenirken bu mağduriyetleri giderecek, toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiği göz önüne alınacak, aile yükümlülüklerini de kapsayacak şekilde belirlenmesi konusunda temel ısrarımız ve talebimiz söz konusudur.” ifadelerini kullandı.

para-10.jpg

ASGARİ ÜCRET VE AGİ AÇIKLAMASI

Ayrıca Arslan, asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanması gerektiğine dikkati çekerek, “Asgari ücret belirlenirken yıl sonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir. Konfederasyonumuz, gelir dağılımının adil bir şekilde gerçekleşmesine yönelik olarak bireylerin gelirlerine, harcamalarına ve servetlerine göre vergiye tabi tutulması konusundaki her türlü çalışmayı desteklemektedir. Bu çerçevede asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bir Yorum

  1. Izmir ödemiş.bayırlı mahallesi muhtarlıgı yapmaktayım muhtarlık maaşım ne kadar oldu

  2. Bu Asgari ücret en az 3000 tl Olmalı kiralar 1000 TL den başlıyor elektrik, su, doğal gaz yiyecek,yol parası giyim zaruri lar yani daha azı ile açlık sınırının altında yaşaya bilirsen yaşa kredi borç faiz altında kıvranmak olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir