Ekonomi

SGK duyurdu! Maaşlar yeniden bağlanacak!

Maaşı kesilen emekli gurbetçiler aylıklarını yeniden alabilecekler. Ancak bunun için başvuruda bulunmaları gerecek. Dilekçenin verilmesinden sonraki ay içerisinde maaşlar yeniden bağlanacak.

MAAŞLAR YENİDEN BAĞLANACAK

SGK konu ile ilgili yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgede yurtdışı borçlanması ile emekli olduktan sonra, çalışmalar sebebi ile emekli aylığının kesilenlere maaşların yeniden bağlanacağını belirtti.

0x0-konut-alamayan-dar-gelirli-ailelere-devlet-40-bin-liraya-kadar-prefabrik-ve-betonarme-ev-yapim-yardimi-hibe-para-destegi-1600151500140.jpg

SGK RESMEN DUYURDU

Hizmet belgelerinde kısa süreli çalışması olduğu ifade edilen kişilerin emekli aylığı taleplerinin kabul edileceği SGK tarafından resmen duyuruldu. Emekli aylığı alırken, kısa süreli olarak çalışmaya başlayan kişiler, aylıklarını almaya devam edebilecekler.

0x0-asgari-ucrete-350-tl-zam-mujdesi-var-mi-2021-yili-asgari-ucret-brut-ve-net-zam-ne-kadar-olacak-iste-tarih-1600069155793.jpg

KİMLERİN AYLIKLARI KESİLMEYECEK?

SGK’nın yayımlamış olduğu genelgede, merak edilen tüm ayrıntılar belli oldu. Bu kapsamda Almanya’da çalışan ve kişilerin hizmet belgelerinde “Sigortadan muaf kısa süreli çalışma”, “Sigorta zorunluluğu olmayan düşük değerli çalışma süresi” ile “Sigortadan muaf cüzi çalışma” ifade edilmesi durumda aylıklarını alabilecekler.

0x0-asgari-ucrete-350-tl-zam-mujdesi-var-mi-2021-yili-asgari-ucret-brut-ve-net-zam-ne-kadar-olacak-iste-tarih-1600069153288.jpg

26 Haziran 2020 tarihinden önce emekli aylığı alırken ve kısa süreli çalışmada bulunduğu tespit edilmesi durumunda, bu dönemde ödenen emekli aylıkları bu kişilerden geri alınacak.

0x0-12-eylul-evde-bakim-maasi-yatan-iller-listesi-evde-bakim-maasi-hangi-illerde-yatti-1599890136323.jpg

Yersiz yapılan ödemelerde on yıllık bir zaman aşımı bulunuyor. Buna göre de son 10 yıllık ödemeler alınıyor. İki yılı aşan iadelerde ise, direkt olarak kanuni faiz uygulaması bulunuyor.

Ancak ödemelerin iki yıl içerisinde başlaması durumunda faizin uygulanmadığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir