Sağlık

BioNTech koronavirüs aşısına ilişkin flaş açıklama! 2 ay içinde çocuk sahibi olmak isteyenler aşı olmasın!

Kullanım kılavuzunda yer alan açıklamaya göre 2 ay içinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu aşıyı olmaması gerektiği belirtilince, herkesin kafası karıştı. Peki, koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı?

coronavirus-vaccine-update-810x608.jpg

2 AY İÇİNDE ÇOCUK İSTEYENLER

Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin BioNTech isimli firmasına ait üretilen koronavirüs aşısının kullanım kılavuzu yayımlandı. Yayımlanan kılavuzda, kısıtlığa etkisinin bulunmadığı ancak, 2 ay içinde çocuk isteyenlerin bu aşıyı olmaması gerektiği ifade edildi.

koronavirus-asisinin-prospektusu-aciklandi-2-ay-13804306-9751-osd.jpg

16 YAŞ VE ÜZERİNDEKİLERE UYGUN

Alman virolog Friedenmann Weber geniş çapta uygulanacak olan koronavirüs aşısına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Weber, “Aşı 16 yaş ve üstündekiler için uygundur. Üç hafta içinde iki doz halinde verilir. Üretici Pfizer/BioNTech’e göre ikinci dozdan ancak yedi gün sonra koruma sağlayabilir” dedi.

Aşı yaptırmaması gereken kişiler şu şekilde açıklandı:

Şiddetli alerjisi olanlar

Emzirenler

Hamileler

2 ay içerisinde çocuk sahibi olmak isteyenler

corona-viruste-yeni-alarm-istanbul-ankara-4703891.jpg

ENDİŞE ETMEYE GEREK GÖRÜNMÜYOR

Onay alan tek aşının BioNTech olduğunu belirten Weber, “Bu prospektüste yazılanlar pek de şaşırtıcı değil. Endişe etmeye de gerek görünmüyor. 20 yıl süren araştırmalardan sonra bir mRNA aşısının onaylanması harika bir şey. Uyarılar, yeterince test yapılmadığı içindir” ifadesini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir