Gündem

Prof. Dr. Satar, 2021 yılındaki büyük tehlike için uyardı! Acilen önlem alınmalı!

Kritik açıklama Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, tarafından yapıldı. Satar, yapmış olduğu açıklamasında ülkemizin çeşitli bölgelerinde zaman zaman meydana gelen çekirge istilasına karşı uyarıda bulundu.

cekirge-01-001.jpg

YAVRULAR İSTİLAYA YOL AÇIYOR

Çekirgelerin özellikle tarla kenarlarına yumurta bıraktığını söyleyen Satar, “Yumurtalarını toprağın birkaç santimetre altına bırakıyorlar, çıkacak yavrular yine istilaya yol açabilir. Şimdiden oraların basit bir şekilde sürülmesi ve o bölgelerin gözlemlenmesi lazım” diyerek, yapılması gerekenleri söyledi.

“BUNUN ARTABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Tarlada ekim zamanının başlamadan, acil olarak tedbirlerin alınması gerektiğini ve en başta belirli bölgelerin sürülmesi gerektiği ifade edildi. Bu yıl Elazığ bölgesi yakınlarında İtalyan çekirgesi istilası gördüklerini söyleyen Satar, şu açıklamayı kaydetti:

“Geçen yıl ülkemizin birçok yerinde çekirge istilaları oldu. İlaçlamalarla bunlar bertaraf edildi. Bazı çekirgeler kışı ergin halde geçiriyor. Bu yüzden bunların gözlemlenmesi lazım. Şu andan itibaren artık yavaş yavaş ekim zamanına girmeden bunların takibine başlanması lazım. Erken olduğu düşünülebilir ama dikkatli olmamız lazım. Bazı çekirgeler, örneğin mısır çekirgesi kışı ergin geçiriyor. Bizim bölgemizde şu ana kadar bir istilaya sebep olmadı bu çekirge ama Elazığ yakınlarında bir İtalyan çekirgesi istilası gördük. Ben bunun daha da artabileceğini düşünüyorum”

cekirge-03-001.jpg

İNŞALLAH BÖYLE BİR ŞEY OLMAZ

Büyük bir çekirge istilasında, ülkemizin tarım ülkesi olduğu göz önüne alındığında büyük bir zarara uğrayabileceğimizi belirten Satar, şu anda böyle bir şeyin olma ihtimalinin düşük olduğunun altını çizerek, “Uluslararası Dünya Tarım Örgütü verilerine göre şu anda Suudi Arabistan’da bir çekirge istilası söz konusu. Bunların daha sonra Somali, Etiyopya ve Kenya’ya doğru kaydığı söyleniyor. Birleşmiş Milletler Dünya Tarım Örgütü tarafından bunlar gözlemleniyor ve mutlaka yumurta bırakacaktır. Bunlar birkaç döl oluşturuyor ve yine sürü oluşturacaklar. Bizim ülkemiz için şu anda bir tehdit söz konusu değil. Böyle bir şey olduğunda mutlaka haberimiz olacaktır ve tedbir alınacaktır. İnşallah böyle bir şey olmaz. Çünkü çok büyük bir ilaçlama yapılması gerekir. Ben bunu şu anda tehdit olarak görmüyorum. Bu Afrika çöl çekirgesi ülkemizde görülmüyor. İyi ki de görülmüyor çünkü trilyonlarca sayıda olabiliyor. Bir seferde bir ülkeye girdiğinde hiçbir şey bırakmıyor. Tabi Türkiye’yi tarım ülkesi olarak düşündüğünüzde çok büyük bir zarara uğrayacağımız kesindir ama inşallah böyle bir şey olmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir