Meb Personeli

2021 öğretmen atamasıyla ilgili flaş gelişme!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından öğretmen atamaları ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Selçuk’un yapmış olduğu açıklamasında 2021 yılında ne kadar öğretmen ataması yapılacağı duyuruldu.

ÖĞRETMEN ATAMASI

Açıklamasında 2021 yılı öğretmen atamalarına değinen Selçuk, “Atama bekleyen öğretmenlerle ilgili Millî Eğitim Bakanlığımızın öğretmenlerin ataması konusunda her daim çok hassas ve bütçe imkânları dâhilinde tüm imkânlar seferber edilmiş durumda. Bu sene de bütçe imkânları dâhilinde en üst sayıda öğretmen atamalarımız yapılacaktır” dedi.

retmen-atama.jpg

KAMUDAKİ PERSONELLERİN DURUMU

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerine katılan Bakan Selçuk, açıklamasında kamudaki personellerin durumu hakkında şunları söyledi:

“4/C’den 4/B’ye geçirilenlerin durumuna dair… Bildiğiniz gibi, bu uygulama aslında sosyal devlet ilkesi gereği hayata geçirilmişti. Özelleştirme uygulamalarının başladığı 1991 yılından sonra, özelleştirilen kuruluşlarda çalışan memurlarımızın, sözleşmeli personelimizin diğer kuruluşlara nakilleri yapıldığı zaman işçilerin nakli öngörülmemişti ve akitleri feshedilen işçiler işsiz kalmaktaydı. Dolayısıyla biz geldiğimiz zaman, 2004 yılında Bakanlar Kuruluyla yapılan düzenlemeyle, özelleştirilen KİT’lerde iş akitleri feshedilen işçilerimizin kamu kurumlarına 4/C’li olarak istihdamlarına imkân sağlandı; bu, 2004 yılında oldu. 2010 yılından itibaren de yapılan düzenlemelerle bu personelimizin çalışma şartları sürekli bir şekilde iyileştirildi. Başlangıçta on ay olan çalışma süresi, on bir ay yirmi sekiz güne çıkarıldı; izin süreleri artırıldı. İş sonu tazminatı almaları ve fazla çalışma ücreti ile aile yardımından faydalanmaları sağlandı. Dolayısıyla, personel ücretlerinde de iyileştirmeler gerçekleştirildi. Bu konuda da durum bu şekilde”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir